Sprzedaż towarów wysyłanych lub transportowanych
Dla sprzedaży towarów, które w wyniku realizowanej dostawy są transportowane lub wysyłane, bez względu na to, kto dokonuje ich wywozu, miejscem opodatkowania jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy (art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT) - przykład 1.
Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż status nabywcy, a także państwo, do którego towary są wywożone, mogą mieć zasadniczy wpływ na rodzaj transakcji. Czynności, których miejsce świadczenia znajduje się w Polsce mogą zatem mieć różny charakter (przykład 2).
Może się również zdarzyć sytuacja, w której polski podatnik dokonuje dostawy towarów na rzecz podatnika z innego państwa UE, jednak towar transportowany jest do kraju trzeciego (poza Wspólnotę). Bez wątpienia dokonana dostawa opodatkowana zostanie w Polsce, jednak istotne jest również to, jaki charakter ma taka transakcja. Nie można w tym przypadku mówić o wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, gdyż nie są one transportowane w obrębie UE, lecz poza jej granice. Wywóz towarów do kraju trzeciego stanowić będzie eksport towarów, przy czym status nabywcy nie ma w tym przypadku znaczenia. Przyjrzeć się także warto sytuacji odwrotnej, tzn. gdy dostawa dokonywana jest przez polskiego podatnika na rzecz podmiotu z państwa trzeciego, a towar jest bezpośrednio transportowany z kraju na terytorium innego państwa członkowskiego. Dostawa tego typu nie stanowi dostawy wewnątrzwspólnotowej w rozumieniu przepisów ustawy o VAT (dostawa dokonana na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych). Nie jest też eksportem towarów w rozumieniu tej ustawy (brak potwierdzenia przez urząd celny wywozu towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty). Należy więc przyjąć, że jest to dostawa krajowa.
Dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych przez polskiego podatnika z terytorium kraju do innego państwa opodatkowana będzie w Polsce. Może mieć ona jednak charakter wewnątrzwspólnotowej, krajowej lub też eksportowej, w zależności od statusu nabywcy i dostawcy oraz kraju, do którego towar jest wywożony.
Przykład 1 Nabywcą towarów sprzedawanych przez polską firmę jest kontrahent niemiecki będący podatnikiem podatku od wartości dodanej, a towar jest wywożony z Polski do Niemiec. Dostawa taka będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce. Podatnikiem z tytułu dokonanej dostawy będzie polski sprzedawca, który wykaże ją w składanej deklaracji podatkowej. Z uwagi na fakt, iż tak zrealizowana dostawa zaliczana jest do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, polski podatnik - przy spełnieniu określonych warunków - zastosuje w tym przypadku stawkę VAT w wysokości 0%. Po stronie nabywcy jest to opodatkowane wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
Polska firma zidentyfikowana dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, dokonuje dostawy towarów, które wysyłane są do Francji. Odbiorcą jest osoba fizyczna niebędąca podatnikiem VAT UE. Miejscem opodatkowania dostawy będzie terytorium kraju (Polska). Z uwagi jednak na status nabywcy, będzie to dostawa traktowana jako krajowa z zastosowaniem stawki VAT w wysokości 23%. Nabywca nie opodatkuje tego nabycia w swoim kraju. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|