Dostawa z montażem
Miejscem świadczenia (opodatkowania) w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz, jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane. Tak wynika z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Nie uznaje się za montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.
Ważne jest również, że na określenie miejsca świadczenia nie wpływa to, kto dokonuje montażu towarów. Może to być zarówno podatnik dokonujący dostawy, jak też firma działająca na jego zlecenie.
Do kwestii instalacji i montażu, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, odniósł się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 4 maja 2017 r., nr 1061-IPTPP2.4512.113.2017.2.IR. W uzasadnieniu Dyrektor KIS wyjaśnił, że przepisy ustawy nie definiują pojęć "montaż" lub "instalacja", niemniej jednak zastrzega ona, że stosownie do art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, do instalacji lub montażu nie zalicza się prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem. Przez proste czynności należy rozumieć działania umożliwiające funkcjonowanie danego towaru, które potencjalny nabywca mógłby wykonać we własnym zakresie, np. korzystając z dołączonej instrukcji. Dlatego też za montaż lub instalację w rozumieniu art. 22 ustawy o VAT należy uznać takie czynności, które wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności znanych przede wszystkim dostawcy montowanego lub instalowanego towaru.
Opodatkowanie dostawy z montażem w miejscu gdzie są towary instalowane wynika z faktu, iż opodatkowanie takiej dostawy w miejscu, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki wiązałoby się z opodatkowaniem na preferencyjnych warunkach kosztów związanych z montażem bądź instalacją towarów. Jak wiadomo, koszty te stanowić mogą znaczną część ceny sprzedawanego towaru i zwiększać podstawę opodatkowania dokonanej dostawy.
Przemieszczenia towarów z Polski do innego kraju członkowskiego, w przypadku gdy są one instalowane lub montowane, nie uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę, której przysługuje opodatkowanie stawką preferencyjną 0% (art. 13 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).
Co istotne, w zależności od regulacji obowiązujących w państwie, w którym dokonywany jest montaż, dostawca może być zobowiązany do zarejestrowania się w tym państwie i rozliczenia tam podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze od dokonanej transakcji, jako dostawy krajowej na rzecz ostatecznego nabywcy.
Najczęściej regulacje w zakresie VAT w krajach członkowskich nie wymagają od dostawcy z innego kraju rejestrowania się, przerzucając obowiązek rozliczenia podatku na nabywcę.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|