Rozliczenie odsetek od pracowniczych wynagrodzeń wypłaconych po terminie
W indywidualnie prowadzonej działalności gospodarczej zatrudniam pracowników. Ze względu na przejściowe problemy finansowe wypłaciłem pracownikom wynagrodzenie po terminie wraz z odsetkami. Czy takie odsetki podlegają zaliczeniu do przychodów ze stosunku pracy, który należy opodatkować? Czy są dla mnie kosztem uzyskania przychodów?
Wskazane w pytaniu odsetki od wypłaconego pracownikowi po terminie wynagrodzenia stanowią przychód ze stosunku pracy wolny od podatku dochodowego. Z kolei pracodawca zapłacone odsetki ma prawo rozliczyć w firmowych kosztach uzyskania przychodów.
Przepisy prawa pracy zobowiązują pracodawcę w szczególności do m.in. terminowego i prawidłowego wypłacania wynagrodzenia za pracę. Stanowi o tym art. 94 pkt 5 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.). Jak wynika z art. 85 § 1 K.p. wypłaty wynagrodzenia pracodawca ma obowiązek dokonywać co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie, który powinien wynikać z układu zbiorowego, regulaminu pracy, a w razie ich braku z informacji o warunkach zatrudnienia.
Pracownik za każdy dzień zwłoki w wypłacie wynagrodzenia za pracę może żądać odsetek z tytułu opóźnienia tej wypłaty (art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy).
Z kolei przychodami ze stosunku pracy są m.in. wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się także odsetki wypłacone pracownikom w związku z wypłatą wynagrodzeń po terminie. Przychód z tytułu odsetek od wynagrodzenia wypłaconego po terminie korzysta jednak ze zwolnienia od podatku dochodowego przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o pdof. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof, czyli m.in. z tytułu stosunku pracy.
W konsekwencji przy wypłacie zaległego wynagrodzenia wraz z odsetkami na pracodawcy ciąży obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy tylko od kwoty wynagrodzenia. Natomiast odsetki od tych wynagrodzeń nie podlegają opodatkowaniu.
Omawiając możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od nieterminowej wypłaty wynagrodzeń za pracę należy wskazać, że przedsiębiorca ma prawo rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wskazanych w art. 23 ust. 1 ustawy o pdof jako niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.
Mimo że wśród wydatków wyłączonych z kategorii kosztów podatkowych wymienione zostały różnego rodzaju odsetki, to nie ma wśród nich omawianych odsetek od wypłaconych nieterminowo wynagrodzeń pracowników. Jednak art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o pdof stanowi, że nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych lub umorzonych odsetek od zobowiązań.
Zatem odsetki od nieterminowo wypłaconych wynagrodzeń mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, o ile zostały zapłacone.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|