Uprawnienia Szefa KAS w zakresie rejestracji podatników VAT
Ustawą o STIR wprowadzono system eliminujący z obrotu gospodarczego podstawione firmy oszukujące uczciwych przedsiębiorców i dzięki temu wzmacniający bezpieczeństwo podatników VAT w obrocie gospodarczym. Ustawa przewiduje m.in.:
- dokonywanie przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej analiz ryzyka wykorzystywania banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do popełniania wyłudzeń skarbowych, w szczególności w zakresie VAT, przez zorganizowane grupy przestępcze oraz przestępstw z nimi związanych (np. wystawiania pustych faktur),
- prowadzenie elektronicznie wykazów podmiotów, które nie zostały zarejestrowane jako podatnicy VAT, zostały wykreślone z rejestru z urzędu bez konieczności zawiadamiania tych podmiotów lub zostały przywrócone jako podatnicy VAT - wykazy są udostępniane w BIP MF.
Analiza ryzyka wykorzystywania banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do popełniania wyłudzeń skarbowych, w szczególności w zakresie VAT, dokonywana jest przez Szefa KAS na podstawie otrzymanych od banków i SKOK-ów informacji o zestawieniach transakcji dokonywanych przez podatników. Informacje te są przetwarzane przez odpowiedni system teleinformatyczny (STIR). System ten służy do:
1) odbioru i przetwarzania danych w celu ustalenia wskaźnika ryzyka,
2) przekazywania danych i informacji o wskaźniku ryzyka do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych oraz do systemów teleinformatycznych banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych,
3) pośredniczenia w przekazywaniu danych, informacji i żądań pomiędzy Szefem Krajowej Administracji Skarbowej a bankami oraz spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi.
W związku z tym w art. 96 ust. 4a i ust. 9 ustawy o VAT, dodano nową przesłankę niedokonania rejestracji i wykreślenia z urzędu podmiotu jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania tego podmiotu. Podmiot - na podstawie dodanego pkt 5 w art. 96 ust. 4a - nie podlega rejestracji, jeżeli z posiadanych informacji wynika, że podmiot ten jako podatnik może prowadzić działania z zamiarem wykorzystania działalności banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi w rozumieniu art. 119zg pkt 9 Ordynacji podatkowej.
Z kolei wykreśleniu z urzędu z rejestru podatników podlega podatnik w sytuacji gdy posiadane informacje wskazywać będą na prowadzenie przez niego działań z zamiarem wykorzystania działalności banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do ww. celów.
Przepisy te nie mają charakteru uznaniowego, będą bowiem oparte na wynikach konkretnych analiz prowadzonych na podstawie przepisów działu III B Ordynacji podatkowej. Jeżeli analiza ryzyka wykaże, że w odniesieniu do danego podmiotu spełniona zostanie przesłanka określona w ww. przepisach, to w trosce o bezpieczeństwo podatkowe transakcji dokonywanych z tym podmiotem przez jego kontrahentów należałoby taki podmiot usunąć z rejestru VAT. Dla kontrahentów danego podmiotu, którzy na podstawie rejestru oceniają wiarygodność danego podmiotu, od którego nabywają towary czy usługi ma to ogromne znaczenie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|