Sposób dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku VAT
Środki zgromadzone na rachunku VAT należą wyłącznie do podatnika i organy podatkowe nie mają do nich dostępu. Mimo to przepisy ustawy o VAT wskazują sposób dysponowania tymi środkami. Podatnicy mogą z takiego rachunku dokonywać:
- przelewu na inny rachunek VAT (co ma stanowić zachętę do stosowania wobec swoich kontrahentów mechanizmu podzielonej płatności) a także
- opłacać swoje zobowiązania podatkowe z tytułu rozliczeń podatku VAT.
W sytuacji wystąpienia kumulacji środków zgromadzonych na rachunku VAT podatnik ma prawo do wystąpienia z wnioskiem (pisemnym, uzasadnionym) o dokonanie przelewu środków zgromadzonych na rachunku VAT na jego rachunek bankowy prowadzony dla celów działalności gospodarczej. We wniosku podatnik określa wysokość środków zgromadzonych na rachunku VAT, jaka ma zostać przekazana. Taki wniosek podlega weryfikacji przez naczelnika urzędu skarbowego, który w terminie 60 dni od jego otrzymania, w drodze postanowienia, wyraża zgodę na inne przeznaczenie środków i wskazuje ostateczną wysokość tych środków, które będą mogły mieć inne przeznaczenie.
Następnie naczelnik urzędu skarbowego przekazuje, przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego albo z użyciem środków komunikacji elektronicznej, informację o wydanym ww. postanowieniu, bankowi albo spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, które prowadzą rachunek VAT wskazany we wniosku. Informacja ta powinna zawierać dane niezbędne do realizacji postanowienia, w tym numer rachunku VAT, numer rachunku bankowego albo rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej oraz wysokość środków, jakie mają być przekazane.
Powyższa regulacja nie dotyczy państwowych jednostek budżetowych w odniesieniu do rachunków VAT prowadzonych dla rachunków rozliczeniowych wskazanych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2077). Natomiast w zakresie innych rachunków VAT państwowych jednostek budżetowych zastosowanie znajdą ogólne zasady uwalniania środków.
Regulacje ustawowe dotyczące przekazywania środków zgromadzonych na rachunku VAT przewidują również sytuacje, w których naczelnik urzędu skarbowego odmawia wydania zgody na przekazanie tych środków. Odmowa taka następować będzie w formie decyzji w przypadku:
1) posiadania przez podatnika zaległości podatkowej w podatku - w wysokości odpowiadającej zaległości podatkowej w podatku wraz z odsetkami za zwłokę, istniejącej na dzień wydania decyzji,
2) gdy zachodzi uzasadniona obawa, że:
a) zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku nie zostanie wykonane, w szczególności gdy podatnik trwale nie uiszcza wymagalnych zobowiązań z tytułu podatku lub dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku, które mogą utrudnić lub udaremnić egzekucję zobowiązań z tytułu podatku, lub
b) wystąpi zaległość podatkowa w podatku lub zostanie ustalone dodatkowe zobowiązanie podatkowe.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|