Okulary przedsiębiorcy nie są kosztem firmowym
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową firmę w wykonywaniu działalności gospodarczej korzysta z okularów. Czy wydatek poniesiony na ich zakup można uznać za zabezpieczający źródło przychodów (z uwagi na to, że gdyby przedsiębiorca miał problemy ze wzrokiem, to prowadzenie firmy byłoby zagrożone) i rozliczyć w kosztach firmowych?
NIE. Wydatków na okulary korekcyjne dla przedsiębiorcy nie można zakwalifikować jako podatkowych kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej. Należy je uznać za poniesione na ochronę jego zdrowia - mają one bowiem charakter osobisty. Wydatkami o tym charakterze nie obciąża się firmowych kosztów podatkowych.
Prowadząc własną firmę przedsiębiorca będący osobą fizyczną ponosi różne wydatki. Nie każdy jednak obniży jako koszt podatkowy podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Za firmowy koszt uzyskania przychodu można bowiem uznać tylko taki wydatek, który spełnia warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy o pdof. To oznacza, że powinien on zostać poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, z zastrzeżeniem, że nie znajduje się on wśród wydatków nieuznawanych za koszty, wskazanych w art. 23 ustawy o pdof.
Co prawda zakup okularów dla przedsiębiorcy nie został wymieniony w art. 23 ustawy o pdof, jednak wydatku tego, nawet jeżeli ponosi go przedsiębiorca, który z racji rodzaju działalności gospodarczej wykorzystuje okulary w jej prowadzeniu (praca przy komputerze), nie można uznać za mieszczący się w definicji kosztu podatkowego. Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w wydawanych przez organy podatkowe interpretacjach indywidualnych. W ich opinii, w przypadku zaistnienia wady wzroku czy też jej pogłębiania się osoba fizyczna jest zmuszona do zakupu okularów z odpowiednimi szkłami niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też działalności takiej nie prowadzi. W konsekwencji organy podatkowe przyjmują, że bezpośrednim celem, jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków, jest ochrona wzroku, a nie osiąganie przychodów w ramach prowadzenia własnej firmy.
Wydatek na okulary korekcyjne dla przedsiębiorcy nie stanowi firmowego kosztu podatkowego.
Dlatego też, bez względu na to, że okulary korekcyjne są przedsiębiorcy potrzebne w prowadzeniu działalności, wydatek na ich nabycie nie stanowi firmowego kosztu podatkowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|