Wydatki na opłacenie mandatu
Odbywając zagraniczną podróż służbową w celu renegocjacji umowy zawartej z kontrahentem, członek zarządu spółki z o.o. przekroczył dopuszczalną prędkość, za co został na niego nałożony mandat w walucie obcej. Spółka postanowiła zwrócić mu ten wydatek. Czy wartość mandatu oraz naliczone od niego różnice kursowe mogą stanowić w spółce podatkowe koszty uzyskania przychodów?
NIE. Wskazane w pytaniu wydatki nie stanowią kosztów podatkowych, gdyż nie spełniają kryteriów określonych w art. 15 ust. 1 ustawy o pdop.
Podatnicy, w tym osoby prawne, w prowadzeniu działalności gospodarczej ponoszą różnorodne wydatki. Jednak nie każdy wydatek będący kosztem w sensie ekonomicznym podlega zaliczeniu do podatkowych kosztów uzyskania przychodów. Aby konkretny wydatek można było zaliczyć do kategorii firmowych kosztów podatkowych, podatnik powinien być w stanie wykazać, że jego poniesienie było celowe z punktu widzenia prowadzonej działalności i miało lub mogło mieć wpływ na powstanie (zwiększenie) przychodu z tego źródła lub też wpływ na jego zabezpieczenie albo zachowanie.
Wydatki poniesione przez spółkę na pokrycie mandatu zapłaconego za przekroczenie przepisów o ruchu drogowym przez członka zarządu w odbywanej w sprawach spółki podróży takiego związku nie wykazują.
Kierujący pojazdami samochodowymi powinni przestrzegać przepisów o ruchu drogowym. Nie ma przy tym znaczenia, czy kierują nimi wykonując służbowe obowiązki, czy też w sytuacjach prywatnych. Nie można zatem uznać, że istnieją okoliczności, w których łamanie przepisów drogowych byłoby celowe i usprawiedliwione.
W związku z tym zwrot wydatków na zapłacony przez członka zarządu mandat w walucie obcej, podobnie jak naliczone od niego różnice kursowe, nie stanowi w spółce kosztu uzyskania przychodu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|