Konsekwencje uznania umowy najmu za umowę leasingu
Jeżeli są spełnione warunki określone w art. 23a pkt 1 updof, to podatnik może uznać umowę najmu samochodu osobowego za umowę leasingu. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 października 2017 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.284.2017.1.ES.
Wnioskodawca zamierza zawrzeć długoterminową umowę najmu samochodu osobowego. Umowa ta obowiązywać będzie przez 36 lub 48 miesięcy. Umowa zawarta będzie zatem na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji przewidzianego dla tego rodzaju środka trwałego. Suma ustalonych w umowie opłat przewyższać będzie wartość początkową samochodu. Do organu podatkowego wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy wspomnianą umowę najmu może uznać za umowę leasingu, a co za tym idzie koszty eksploatacji samochodu uwzględniać bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów (bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu)?
Organ podatkowy uznał, że umowa najmu, którą zamierza zawrzeć wnioskodawca spełniać będzie kryteria dla uznania jej za umowę leasingu, o której mowa w art. 23a pkt 1 oraz art. 23b updof. Fakt ten oznacza możność realizacji uprawnień przyznanych przez przepisy podatkowe w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów przez wnioskodawcę rat leasingowych bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.
Przypomniał przy tym, że art. 23 ust. 1 pkt 46 updof nakłada na podatnika obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, który nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i ograniczenia kwoty kosztów do wysokości limitu ustalonego na podstawie dokonanych w niej zapisów. Jednocześnie dodał, że na podstawie art. 23 ust. 3b ustawy, przepis art. 23 ust. 1 pkt 46 updof nie dotyczy samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu, o której mowa w art. 23a pkt 1 updof. Tym samym wnioskodawca nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla samochodu osobowego, który będzie używał na podstawie podatkowej umowy leasingu operacyjnego.
Reasumując, wnioskodawca może uznać umowę najmu samochodu osobowego za umowę leasingu. W związku z tym raty leasingowe będzie mógł zaliczać w pełnej wysokości do kosztów uzyskania przychodów bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|