Ustalenie wartości początkowej leasingowanego środka trwałego
Wartość początkową środka trwałego wykorzystywanego na podstawie umowy leasingu finansowego podatnik może ustalić w wysokości wartości początkowej określonej w umowie, równej sumie ustalonych w umowie kapitałowych części opłat oraz ewentualnej opłaty końcowej (za wykup przedmiotu leasingu), pomniejszonych o należny podatek od towarów i usług. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 grudnia 2017 r., nr 0115-KDIT2-3.4010.265.2017.1.KP.
Spółka zamierza zawrzeć umowę leasingu finansowego. Umowa ta będzie przewidywać podział opłat z tytułu korzystania z środka trwałego na część kapitałową i odsetkową. Wartość początkowa środka trwałego określona w umowie, jako suma ustalonych w umowie kapitałowych części opłat oraz ewentualnej opłaty końcowej (za wykup przedmiotu leasingu), pomniejszonych o należny podatek od towarów i usług, będzie równa wartości rynkowej środka trwałego. Podobnie część odsetkowa rat leasingowych zostanie ustalona na poziomie rynkowym. Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy wartość początkową środka trwałego powinna ustalić w wysokości wartości początkowej określonej w umowie leasingu, równej sumie ustalonych w umowie kapitałowych części opłat oraz ewentualnej opłaty końcowej (za wykup przedmiotu leasingu), pomniejszonych o należny podatek od towarów i usług?
Organ podatkowy przychylił się do stanowiska spółki, że wartość początkową środka trwałego wykorzystywanego na podstawie umowy leasingu finansowego powinna ustalić w przedstawiony przez nią sposób. Spółka prezentując we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej własne stanowisko, zwróciła uwagę na art. 17a pkt 7 updop, zgodnie z którym ilekroć w rozdziale 4a ustawy jest mowa o spłacie wartości początkowej - rozumie się przez to faktycznie otrzymaną przez finansującego w opłatach ustalonych w umowie leasingu równowartość wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, określoną zgodnie z art. 16g updop, w podstawowym okresie umowy leasingu; spłaty tej nie koryguje się o kwotę wypłaconą korzystającemu, o której mowa w art. 17d albo art. 17h updop.
Według spółki, z uwagi na brak w ustawie o CIT regulacji szczegółowych dotyczących zasad ustalania wartości początkowej przez podmiot korzystający ze środków trwałych na podstawie umowy leasingu, wartość początkową należy ustalać zgodnie z zasadami dotyczącymi amortyzacji, tj. w szczególności w oparciu o art. 16g updop. Mając na względzie charakter umowy leasingu finansowego, najbardziej adekwatną w analizowanej sprawie metodą ustalenia wartości początkowej, spośród uregulowanych w wymienionym przepisie jest cena nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 1 pkt 1 updop. Jest to zasadne w szczególności ze względu na to, że umowę leasingu, ze względu na jej charakterystykę, można porównywać do umowy nabycia danego składnika majątku na raty, gdzie część odsetkowa raty leasingowej odpowiada kosztom finansowania takiego nabycia. W świetle art. 16g ust. 1 pkt 1 updop, za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.
Tym samym wartością początkową przedmiotu umowy leasingu, co do zasady, powinna być kwota należna zbywcy (tj. finansującemu). Jednak z uwagi na szczególny sposób rozliczania przez korzystającego części odsetkowej opłat uiszczanych na podstawie umowy leasingu (stanowiącej dla korzystającego koszt podatkowy w dacie jego poniesienia), część odsetkowa opłat leasingowych nie powinna być uwzględniana w wartości początkowej przedmiotu umowy leasingu (gdyż odpowiada kosztom finansowania). Odmienne stanowisko w rozpatrywanej sprawie prowadziłoby bowiem do dwukrotnego uwzględnienia tej części opłat w kosztach podatkowych korzystającego - pierwszy raz jako koszty pośrednie uzyskania przychodów, a drugi raz poprzez odpisy amortyzacyjne.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|