Cesja umowy leasingu finansowego a ujęcie w kosztach części rat kapitałowych, która nie znajduje pokrycia w odpisach amortyzacyjnych
W przypadku cesji umowy leasingu finansowego podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tę część zapłaconych opłat kapitałowych, która nie znajduje pokrycia w dokonanych odpisach amortyzacyjnych. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 lutego 2018 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.203.2017.1.SG.
Spółka z o.o. wykorzystuje środek trwały na podstawie umowy leasingu finansowego zawartej na 5 lat. Okres amortyzacji tego środka trwałego wynosi 7 lat. Spółka planuje przenieść umowę leasingu finansowego w drodze cesji na rzecz innego podmiotu. W związku z różnicą pomiędzy długością okresu amortyzacji środka trwałego (7 lat), a okresem, na jaki zawarta została umowa leasingu finansowego (5 lat), na dzień dokonania cesji wysokość zapłaconych przez spółkę opłat leasingowych w części kapitałowej będzie wyższa od wartości odpisów amortyzacyjnych zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.
Spółka podała w wątpliwość, czy jest uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów tej części zapłaconych opłat kapitałowych, która nie znajduje pokrycia w odpisach amortyzacyjnych dokonanych od wartości początkowej środka trwałego i zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów?
Organ podatkowy zauważył, że w przypadku leasingu finansowego należy uwzględnić specyfikę tej formy korzystania ze środka trwałego przy określaniu wysokości kosztów podatkowych, które mogą zostać rozpoznane w ramach cesji umowy leasingu finansowego. Przypomniał, iż z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynika, że w związku z różnicą pomiędzy długością okresu umowy leasingu finansowego (5 lat) oraz długością okresu amortyzacji (7 lat), każdorazowo opłata kapitałowa w ramach danej okresowej opłaty leasingowej jest wyższa niż wartość miesięcznego odpisu amortyzacyjnego.
W konsekwencji skoro na moment cesji umowy leasingu finansowego, łączna wysokość opłat kapitałowych uiszczonych przez spółkę (niestanowiących kosztów podatkowych zgodnie z art. 17f ust. 1 updop) będzie wyższa niż wartość odpisów amortyzacyjnych zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, to w związku z cesją spółka na podstawie art. 15 ust. 1 updop będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów tej części zapłaconych opłat kapitałowych, która nie znajdzie pokrycia w dokonanych odpisach amortyzacyjnych. Kosztem uzyskania przychodów będzie zatem kwota poniesionych (uiszczonych) opłat kapitałowych pomniejszona o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|