Otrzymanie odstępnego w związku z cesją umowy leasingu
Odstępne otrzymane w związku z cesją umowy leasingu finansowego jest przychodem z działalności gospodarczej. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 lutego 2018 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.202.2017.1.SG.
Spółka wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej środek trwały na podstawie umowy leasingu finansowego. W 2018 r. planuje przenieść umowę leasingu finansowego w drodze cesji na rzecz innego podmiotu. Niewykluczone, że w związku z tym otrzyma od cesjonariusza odstępne. Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy wspomniane odstępne będzie jej przychodem?
Organ podatkowy odpowiedział, że w świetle art. 12 ust. 3 updop, za przychody związane z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Aby uznać dane przysporzenie za przychód podatkowy, powinno ono być trwałe, definitywne i bezzwrotne. Odstępne z tytułu cesji umowy leasingu stanowić będzie określoną sumę pieniężną, zapłaconą na rzecz spółki przez cesjonariusza w zamian za możliwość wstąpienia w miejsce spółki jako dotychczasowego leasingobiorcy. Co do zasady, wynagrodzenie to nie będzie podlegać zwrotowi cesjonariuszowi. W konsekwencji otrzymanie odstępnego będzie spełniać podstawowe przesłanki warunkujące jego klasyfikację jako przychodu podatkowego, tj. będzie przysporzeniem trwałym, definitywnym i bezzwrotnym.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|