Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej
Wstępną opłatę należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie jej poniesienia. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 maja 2018 r., nr 0115-KDIT3.4011.201.2018.2.WM.
Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę leasingu operacyjnego sprzętu budowlanego i samochodów ciężarowych. Wydanie przedmiotów leasingu będzie uwarunkowane zapłatą opłaty wstępnej. Wątpliwości podatnika budzi moment zaliczenia wspomnianej opłaty wstępnej do kosztów podatkowych.
Organ podatkowy uznał, że jeżeli zawarta umowa leasingu spełnia określone w art. 23b ust. 1 updof warunki oraz finansujący w dniu jej zawarcia nie korzysta ze zwolnień wymienionych w art. 23b ust. 2 updof, to korzystający może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie poniesione koszty związane z przedmiotem umowy leasingu, w tym także wydatek związany z uiszczeniem wstępnej opłaty leasingowej.
W przypadku gdy wstępna opłata leasingowa warunkuje zawarcie umowy, należy ją powiązać nie tyle z całą umową rozumianą w wymiarze czasowym, co z momentem jej zawarcia. Dotyczy ona bowiem nie samego trwania usług leasingu, lecz prawa do skorzystania z niego. Tym samym nie jest opłatą dotyczącą całego okresu trwania umowy leasingu, lecz wydatkiem jednorazowym, związanym z zawarciem umowy leasingu. Nie ma zatem obowiązku rozliczania jej w kosztach podatkowych proporcjonalnie do okresu trwania umowy. W konsekwencji wstępną opłatę leasingową należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie jej poniesienia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|