Zbycie samochodu wykupionego do majątku firmowego
Po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego samochód będący przedmiotem leasingu wykupiłem na firmę. Obecnie zamierzam auto to sprzedać. Czy osiągnięty z tego tytułu przychód będzie przychodem z działalności gospodarczej?
Sprzedaż omawianego samochodu spowoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej.
Samochód wykupiony z leasingu operacyjnego w ramach działalności gospodarczej może zostać przez podatnika zbyty. Niezależnie od tego, czy w działalności stanowił on składnik wyposażenia, czy środek trwały podlegający ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przychód z jego odpłatnego zbycia zwiększy przychody z działalności gospodarczej. Wskazuje na to wprost treść art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a i b updof.
W ramach działalności gospodarczej należy rozliczyć również przychód z odpłatnego zbycia samochodu wykupionego do majątku firmy po zakończeniu leasingu i wykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej, ale niezaliczonego do środków trwałych ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok (art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. c updof).
Przy czym, jeżeli zbywany samochód stanowił środek trwały (podlegający ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych), opodatkowaniu będzie podlegał dochód ustalony w kwocie różnicy między przychodem uzyskanym z jego odpłatnego zbycia a wartością początkową zwiększoną o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych (art. 24 ust. 2 updof). Z kolei w razie zbycia samochodu będącego składnikiem wyposażenia opodatkowaniu podlegał będzie przychód, gdyż koszty nabycia takiego samochodu podlegały rozliczeniu podatkowemu w miesiącu oddania pojazdu do używania na potrzeby firmy.
Na koniec należy dodać, że przychód z działalności gospodarczej powstanie również, w sytuacji gdy samochód wykorzystywany w tej działalności przed zbyciem zostanie wycofany z niej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostanie wycofany z działalności i dniem jego odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat. Przychód ten powstanie bez względu na to czy zbywany samochód to środek trwały podlegający ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, czy też składnik wyposażenia. Tak wynika z analizy art. 14 ust. 2 pkt 1 w związku z art. 10 ust. 2 pkt 3 updof.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|