Ubezpieczenie samochodu osobowego o wartości ponad 20.000 euro
Spółka z o.o. zamierza zawrzeć umowę leasingu operacyjnego. Przedmiotem leasingu będzie samochód osobowy o wartości przekraczającej 20.000 euro. Zostanie on ubezpieczony (OC, AC, NNW) przez leasingodawcę. To on będzie uiszczał składki na rzecz ubezpieczyciela, natomiast spółka będzie zwracać równowartość tych składek leasingodawcy. W tej kwestii strony umowy przewidują jedno z dwóch rozwiązań:
- składki ubezpieczeniowe zostaną wliczone w ratę leasingową, bez wskazania jaka część tej raty będzie uwzględniać koszt ubezpieczenia (wariant nr 1),
- leasingodawca będzie obciążał spółkę kosztami składek poprzez ich refundację (wariant nr 2).
Czy niezależnie od tego, który wariant rozliczenia składek strony wybiorą, spółka będzie mogła równowartość tych składek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w całości?
Zdaniem redakcji, niezależnie od tego, który wariant rozliczenia składek strony umowy wybiorą, spółka będzie mogła równowartość tych składek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w całości. Niestety interpretacje organów podatkowych nie są w tej kwestii jednolite. Szczegóły w dalszej części odpowiedzi.
Ze stanu faktycznego wynika, że strony zawrą taką umowę, przy czym w ratę leasingową wkalkulowane zostaną także składki z tytułu ubezpieczenia samochodu, bez wskazania jaka część tej raty będzie uwzględniać koszt ubezpieczenia (wariant nr 1).
W tym miejscu trzeba zauważyć, że w myśl art. 16 ust. 1 pkt 49 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Przepis ten ogranicza w kosztach podatkowych m.in. koszty składki AC.
Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 marca 2018 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.10.2018.1.SO oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 marca 2016 r., nr ITPB3/4510-709/15-3/JG), w przypadku gdy składka na ubezpieczenie AC za samochód będący przedmiotem leasingu, stanowi dla leasingobiorcy wyłącznie element kalkulacji raty (opłaty) leasingowej, wówczas nie jest dla niego składką na ubezpieczenie samochodu osobowego ograniczaną w kosztach uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 49 updop.
Czy sytuacja podatkowa leasingobiorcy powinna ulec zmianie, jeśli strony umowy wybiorą wariant nr 2, czyli refundację składek?
W ocenie redakcji, sposób rozliczenia kosztów z tytułu składek przyjęty przez strony umowy leasingu, w ogóle nie powinien mieć znaczenia. Niezależnie od tego czy składki będą wkalkulowane w ratę leasingową, czy będą zwracane leasingodawcy w formie refundacji, składka AC powinna być ograniczana w zaliczaniu jej do kosztów uzyskania przychodów u tego, kto ubezpieczył pojazd i rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym, w tym przypadku u leasingodawcy.
Niestety stanowisko organów podatkowych nie jest w tej kwestii jednolite.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 26 lutego 2016 r., nr IPPB6/4510-459/15-2/AZ rozstrzygnął, że ograniczenie wynikające z treści przepisu art. 16 ust. 1 pkt 49 updop ma zastosowanie do leasingodawcy, który działając jako ubezpieczający, zawiera umowy ubezpieczenia pojazdów i opłaca do ubezpieczyciela pojazdów składkę ubezpieczeniową. Natomiast Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w powołanej wcześniej interpretacji uznał, że w przypadku gdy koszty ubezpieczenia będą refakturowane przez leasingodawcę na leasingobiorcę, to w istocie korzystający (leasingobiorca) zobowiązany będzie do uiszczania składki m.in. na ubezpieczenie dobrowolne AC, a więc to on ponosić będzie koszty tego ubezpieczenia. W związku z tym do leasingobiorcy zobowiązanego na podstawie zapisów umowy leasingu do ponoszenia wydatków na AC, znajdzie zastosowanie ograniczenie wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 49 updop.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|