Koszty rejestracji samochodu używanego na podstawie umowy leasingu finansowego
Spółka zawarła umowę leasingu finansowego. Samochód został zarejestrowany przez leasingodawcę i przekazany spółce. Dzień po oddaniu przez nią samochodu do używania leasingodawca wystawił fakturę obciążającą spółkę kosztami rejestracji tego pojazdu. Czy spółka powinna podwyższyć wartość początkową pojazdu o wartość wydatków związanych z jego zarejestrowaniem?
W opisanej sytuacji wydatków związanych z zarejestrowaniem samochodu nie należy uwzględniać w wartości początkowej środka trwałego (pojazdu).
Ustawodawca nie określił dla korzystającego (leasingobiorcy) szczególnych zasad ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, będących przedmiotem umowy leasingu finansowego. Regulacje w zakresie opodatkowania stron umowy leasingu (art. 23a pkt 7 updof i art. 17a pkt 7 updop) odsyłają do zasad ogólnych wyrażonych odpowiednio w art. 22g updof i art. 16g updop.
W przypadku leasingu finansowego korzystający ustalając wartość początkową środka trwałego, powinien stosować przepisy odnoszące się do nabycia środków trwałych w drodze kupna. Zatem wartość początkową środka trwałego, używanego na podstawie umowy leasingu finansowego, ustala się na podstawie art. 22g ust. 3 i 5 updof oraz art. 16g ust. 3 i 5 updop. Z reguły będzie nią wartość netto przedmiotu leasingu, która odpowiada sumie rat kapitałowych. Tak ustaloną wartość podatnicy mogą podwyższać o koszty naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji itp. W wartości początkowej uwzględnia się także cenę, po której korzystający ma prawo nabyć przedmiot umowy po zakończeniu podstawowego okresu tej umowy oraz opłatę wstępną, gdyż jest to kwota należna finansującemu z tytułu zawartej umowy.
W przypadku kiedy podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony, nieodliczony VAT przypadający na część kapitałową będzie składnikiem wartości początkowej środka trwałego.
Odsetkowa część opłat leasingowych nie powiększa wartości początkowej środka trwałego, lecz podlega bezpośrednio zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.
Samochód można przyjąć do używania (wprowadzić do ewidencji środków trwałych) nie wcześniej niż pod datą jego zarejestrowania. W opisanym stanie faktycznym leasingodawca przekazał leasingobiorcy (spółce) samochód zarejestrowany. W związku z tym leasingobiorca rozpoczął jego użytkowanie, a dopiero później poniósł koszty rejestracji pojazdu na podstawie faktury wystawionej przez leasingodawcę. Koszty związane z rejestracją samochodu poniesione zostały na podstawie faktury wystawionej po dniu przyjęcia przez spółkę pojazdu do używania, wobec tego koszty te nie będą wpływały na wartość początkową tego środka trwałego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|