Data zaliczenia raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodów
Spółka jawna zawarła umowę leasingu, który do celów bilansowych i podatkowych jest leasingiem operacyjnym. Przedmiotem umowy jest samochód ciężarowy. Faktura z tytułu raty leasingowej została wystawiana w czerwcu 2018 r. z datą wykonania usługi w lipcu 2018 r. Czy rata leasingowa jest kosztem podatkowym w czerwcu, czy w lipcu?
Jeżeli spółka prowadzi księgi rachunkowe, to wydatek z tytułu raty leasingowej wynikający z faktury wystawionej w czerwcu 2018 r. powinna zaliczyć do kosztów podatkowych w dacie zarachowania w księgach. Jeżeli natomiast rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, to wymieniony wydatek powinna zaliczyć do kosztów podatkowych w czerwcu 2018 r.
W celu prawidłowego zaliczenia wydatków związanych z przedmiotem leasingu do kosztów uzyskania przychodów, oprócz spełnienia warunków umowy określonych w art. 23b ust. 1 updof, należy mieć na uwadze generalną zasadę kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów, o której mowa w art. 22 ust. 1 updof. Zgodnie z tym przepisem, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof.
Kosztami będą zarówno koszty uzyskania przychodu pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami (pozostające w związku pośrednim) - jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.
Podatnik, zaliczając dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów, powinien wykazać jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz to, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 7 stycznia 2016 r., nr IPPB6/4510-344/15-4/AG).
Raty leasingowe opłacane przez korzystającego z tytułu objęcia w leasing samochodu ciężarowego wykorzystywanego w prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej spełniają przesłanki wynikające z art. 22 ust. 1 updof do uznania ich za koszty uzyskania przychodów. Opłaty te, jako niezwiązane z konkretnym przychodem korzystającego, stanowić będą koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami (koszty pośrednie).
Moment potrącalności tych kosztów uzależniony jest od rodzaju urządzeń księgowych prowadzonych w firmie, tj. czy podatnik prowadzi pełną księgowość (księgi rachunkowe), czy księgowość uproszczoną w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
W przypadku ustalania dochodu na podstawie ksiąg rachunkowych kwestia związana z momentem potrącalności kosztów uzyskania przychodów innych niż koszty bezpośrednio związane z przychodami została uregulowana w przepisach art. 22 ust. 5c i 5d updof. Stosownie do art. 22 ust. 5c updof, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
W myśl zaś art. 22 ust. 5d updof, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów (z pewnymi nieistotnymi w tym przypadku zastrzeżeniami), uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Jeżeli natomiast dochód ustalany jest na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, to moment potrącalności kosztów innych niż bezpośrednio związanych z przychodami ustala się na podstawie art. 22 ust. 6b updof, tj. na dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.
W przypadku więc, gdy spółka prowadzi:
- księgi rachunkowe, to wydatek z tytułu raty leasingowej wynikający z faktury wystawionej w czerwcu 2018 r. powinna zaliczyć do kosztów podatkowych w dacie zarachowania w księgach,
- podatkową księgę przychodów i rozchodów, to wymieniony wydatek powinna zaliczyć do kosztów podatkowych w czerwcu 2018 r.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|