Opłaty leasingowe za okres, w którym przedmiot leasingu nie jest używany
Spółka z o.o. świadczy usługi transportowe. W działalności użytkuje samochody ciężarowe na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Przez dwa miesiące jeden z samochodów był wyłączony z użytkowania z uwagi na uszkodzenie silnika. Czy opłaty leasingowe ponoszone w tym okresie stanowią koszty uzyskania przychodów?
Ustalone w umowie leasingu opłaty są kosztem podatkowym także za okres, w którym leasingowany samochód był wyłączony z użytkowania.
Na podstawie art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.
U podatnika korzystającego w ramach działalności gospodarczej z przedmiotu leasingu objętego w ramach umowy leasingu operacyjnego, stosownie do art. 17b ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodu są opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli:
- umowa została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, gdy jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne,
- suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszona o należny VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych lub ich wartości rynkowej z dnia zawarcia umowy leasingu (gdy jest to kolejna umowa leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej zawarta przez finansującego).
Wskazane zasady rozliczania opłat ustalonych w umowie leasingu mają zastosowanie pod warunkiem, że leasingodawca w dniu zawarcia umowy nie korzysta ze zwolnień wymienionych w art. 17b ust. 2 updop.
Umowa leasingu zobowiązuje podatnika do ponoszenia opłat zgodnie z przyjętym harmonogramem, niezależnie od sposobu i stopnia wykorzystania przedmiotu leasingu. Czasowe zaprzestanie używania samochodu z powodu jego uszkodzenia, nie pozbawia ponoszonych za ten okres opłat leasingowych związku z działalnością spółki. Samochód ten stanowi podstawowe narzędzie służące uzyskiwaniu przychodów z tytułu świadczenia usług transportowych i po odzyskaniu sprawności nadal będzie się przyczyniał do osiągania przychodów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|