Podstawa opodatkowania w imporcie usług
Nasza spółka cywilna zajmuje się świadczeniem usług w zakresie spedycji i odpraw celnych na rzecz krajowych, jak i zagranicznych osób fizycznych i podmiotów niebędących osobami fizycznymi. Usługi te polegają w szczególności na zapewnieniu wprowadzenia do obrotu samochodów sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych (a także innych krajów spoza UE). Są świadczone za pośrednictwem firm niemieckich, które po wykonaniu usługi obciążają spółkę zarówno należnym im wynagrodzeniem, jak również należnościami celno-podatkowymi. Należności te firmy niemieckie ujmują w wystawianych fakturach. Czy podstawa opodatkowania VAT z tytułu świadczenia tych usług powinna uwzględniać wartość zwróconych przez klienta należności z tytułu poniesionych przez spółkę należności celno-podatkowych?
"(...) W przypadku usług, do których stosuje się art. 28b ustawy (o VAT - przyp. red.), import usług ma miejsce wówczas, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:
- miejscem świadczenia (opodatkowania) usługi jest terytorium Polski,
- usługodawcą jest podatnik mający siedzibę działalności gospodarczej poza terytorium kraju (niezależnie od tego, czy na terenie Unii Europejskiej czy też poza jej terytorium), nieposiadający w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej,
- usługobiorcą jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, bądź osoba fizyczna, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4 ustawy.
W niniejszej sprawie wnioskodawca, jako polski podatnik, spełnia warunki określone w (...) art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy. Nabycie przez spółkę od podmiotów zagranicznych (firm niemieckich) nieposiadających w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usług, dla których miejscem świadczenia jest - zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy - terytorium Polski, stanowi dla wnioskodawcy import usług, o którym mowa w art. 2 pkt 9 ustawy.
(...) Podstawą opodatkowania, w myśl art. 29a ust. 1 ustawy (...), jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
(...) W niniejszej sprawie nie występuje zwrot wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz wnioskodawcy i tym samym przy ustalaniu podstawy opodatkowania usług świadczonych przez firmę niemiecką na rzecz wnioskodawcy nie znajdą zastosowania regulacje zawarte w art. 29a ust. 7 pkt 3 ustawy. W konsekwencji, wartość poniesionych przez usługodawcę kosztów należności celno-podatkowych wnioskodawca powinien - stosownie do art. 29a ust. 1 i ust. 6 ustawy - uwzględnić w podstawie opodatkowania nabywanych od firmy niemieckiej usług, które zobowiązany jest rozliczyć na terytorium kraju w ramach importu usług. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 kwietnia 2018 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.103.2018.2.KT)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|