Kiedy wartość karnetu sportowego jest wyłączona ze składek ZUS?
Jeśli dofinansowanie do karnetów sportowych zostało przekazane ze środków ZFŚS, to zasadniczo ich wartość korzysta ze zwolnienia z oskładkowania.
Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podstawy wymiaru składek nie stanowią świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. |
Należy zwrócić uwagę, że w sytuacji gdy wszystkim pracownikom zostaną przekazane świadczenia z ZFŚS w tej samej wysokości (niezależnie od sytuacji życiowej, rodzinnej oraz materialnej), to nieoskładkowanie takiego świadczenia może być ryzykowne. Jak bowiem orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z 24 czerwca 2014 r., sygn. akt III AUa 1064/13: "(...) Choć ustawodawca pozostawił pracodawcy swobodę, gdyż nie zdefiniował żadnych kryteriów ani progów, to jednak nie oznacza to, że pracodawca nie musi kierować się kryterium socjalnym, ani nawet w razie jego ustalenia, respektować przyjętych zasad. W przeciwnym razie świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych są traktowane jako świadczenia ze stosunku pracy, podlegające na zasadach ogólnych uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek." Podobnie uznał Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z 10 września 2014 r., sygn. akt III AUa 2167/13.
Natomiast gdy dofinansowanie do karnetów sportowych zostanie przekazane ze środków obrotowych pracodawcy, to uzyskany z tego tytułu przez pracownika przychód zasadniczo podlega oskładkowaniu. W przypadku, gdy pracodawca w całości sfinansuje pracownikom (ze środków obrotowych) karnety sportowe, to wartość uzyskanego przez pracownika przychodu podlega oskładkowaniu. Inaczej może być jedynie w przypadku, gdy pracownik ponosi częściową odpłatność za ten karnet.
Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, nie stanowią podstawy wymiaru składek korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a m.in. polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług. |
W kwestii stosowania tego przepisu ZUS (Oddział w Lublinie) w interpretacji indywidualnej z 26 października 2017 r., nr WPI/200000/43/1209/2017, wyjaśnił:
"(...) Konstrukcja przywołanego (...) przepisu (§ 2 ust. 1 pkt 26 ww. rozporządzenia - przyp. red.) wskazuje, że aby móc zastosować wskazane wyłączenie, dana korzyść musi wynikać z przepisów układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, które przewidują możliwość zakupu przez pracownika po cenach niższych niż detaliczne danej korzyści. Jeżeli dane świadczenie nie wynika z przepisów układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, to jego wartość, stanowiąca przychód pracownika z tytułu stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych, należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, pomimo faktu, że dane świadczenie pracownicy otrzymają w cenach niższych niż detaliczne. (...)"
Zatem w przypadku, gdy pracownicy częściowo płacą za karnety sportowe (pozostałą część finansuje im pracodawca ze środków obrotowych), to wartość otrzymanego świadczenia (w postaci dofinansowania przez pracodawcę) nie stanowi podstawy wymiaru składek ZUS - jeżeli dofinansowanie do tych karnetów wynika z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|