Kiedy wartość karnetu sportowego jest zwolniona z PIT?
Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze (bądź ich ekwiwalenty), uzyskane przez pracownika ze stosunku pracy, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Do przychodów tych zalicza się m.in. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, a także wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (zob. art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF).
Otrzymując zatem od pracodawcy świadczenie w postaci karnetów sportowych, pracownik uzyskuje przychód ze stosunku pracy. W niektórych przypadkach jednak przychód ten może być wolny od podatku. Istotne w tym przypadku jest źródło finansowania omawianych karnetów.
W sytuacji gdy pracodawca sfinansuje pracownikom karnety sportowe (w całości lub części) ze środków ZFŚS, to ich wartość może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PDOF.
Na podstawie tego przepisu (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r.) wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o ZFŚS, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1.000 zł (rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi).
Karnety sportowe nie są ww. bonami, talonami czy innymi znakami uprawniającymi do ich wymiany na towary lub usługi.
A zatem wartość karnetów sportowych dla pracownika, sfinansowana ze środków ZFŚS, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku dochodowego do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1.000 zł (z uwzględnieniem innych świadczeń pieniężnych i rzeczowych otrzymanych przez tego pracownika z ZFŚS lub z funduszy związków zawodowych od początku roku). Nadwyżka ponad ten limit podlega natomiast opodatkowaniu.
Natomiast, gdy pracodawca sfinansuje pracownikom karnety sportowe (w całości lub w części) ze środków obrotowych, wówczas wartość otrzymanego świadczenia podlega opodatkowaniu. Ustawodawca nie przewidział bowiem żadnego zwolnienia z podatku w tym zakresie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|