Ekwiwalenty pracownicze a składki ZUS
Fakt, iż ekwiwalenty wypłacane pracownikom stanowią ich przychody ze stosunku pracy (wolne od podatku dochodowego po spełnieniu określonych warunków), nie oznacza automatycznie, że wartość tych ekwiwalentów podlega oskładkowaniu.
Nie stanowią podstawy wymiaru składek ekwiwalenty pieniężne za:
- pranie odzieży roboczej, używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego,
- użyte przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, będące własnością pracownika.
Powyższe wynika z § 2 ust. 1 pkt 6 i 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1949).
Jeśli zatem pracodawca wypłaci pracownikom przykładowo ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w wysokości kosztów faktycznie przez pracownika poniesionych, to wartość tego ekwiwalentu będzie wolna od oskładkowania. Jeśli jednak pracodawca wypłaci pracownikowi ekwiwalent w kwocie zryczałtowanej, nieodzwierciedlającej rzeczywiście poniesionych przez pracowników wydatków, to kwoty te - zgodnie ze stanowiskiem Oddziału ZUS w Gdańsku zaprezentowanym w interpretacji indywidualnej z 6 grudnia 2016 r., nr DI/100000/43/1194/2016 - będą podlegały oskładkowaniu. Podobnie będzie w przypadku ekwiwalentu za używanie własnych narzędzi przez pracownika.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|