Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP po powrocie pracowników z urlopów związanych z rodzicielstwem
Pracodawcy nie opłacają składek na Fundusz Pracy i FGŚP za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego. Tak wynika z art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i art. 9a ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.
UWAGA! Okres 36 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu związanego z rodzicielstwem.
W sytuacji, gdy bezpośrednio po urlopach związanych z rodzicielstwem pracownik korzysta np. z urlopu wypoczynkowego, to uznaje się, że jego powrót do pracy nastąpił po zakończeniu urlopu związanego z rodzicielstwem, a nie od daty faktycznego podjęcia pracy.
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP odnosi się do kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania rocznego ograniczenia) wypłaconych (odpowiednio postawionych do dyspozycji) pracownikowi w okresie przysługującego zwolnienia, bez względu na to za jaki okres są one należne.
Do 36-miesięcznego okresu zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP należy wliczać wszystkie okresy tego zwolnienia, występujące po powrocie z urlopu udzielonego z tytułu urodzenia dziecka (lub dzieci) przy jednym porodzie (odpowiednio przyjęciem dziecka na wychowanie). Urodzenie kolejnego dziecka (dzieci), odpowiednio przyjęcie dziecka skutkuje powstaniem nowego uprawnienia do tego zwolnienia po powrocie z urlopu związanego z rodzicielstwem na okres następnych 36 miesięcy.
Zgodnie z wyjaśnieniem ZUS, jeżeli pracodawca wykorzysta w całości 36-miesięczny okres zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy, a następnie udzieli pracownikowi urlopu wychowawczego (na to samo dziecko), to nie przysługuje mu kolejne 36-miesięczne zwolnienie z opłacania składek.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|