Ulgi w opłacie składek na FP i FGŚP za zatrudnionych bezrobotnych
Za pewną grupę pracowników pracodawcy nie opłacają (przez określony czas) składek na FP i FGŚP. Prawo takie przysługuje im m.in. za zatrudnione osoby bezrobotne w określonym wieku.
"Starsze" osoby bezrobotne
Pracodawcy nie opłacają składek na FP i FGŚP (przez okres 12 m-cy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę) za zatrudnione osoby, które ukończyły 50. rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy. Wynika to z art. 104b ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz art. 9b ust. 1 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Należy wyjaśnić, że zwolnienie to przysługuje pracodawcy, o ile zostaną spełnione łącznie następujące warunki:
1) w dniu nawiązania stosunku pracy zatrudniona osoba będzie miała ukończone 50 lat (50. urodziny przypadają najpóźniej w dniu nawiązania stosunku pracy),
2) zatrudniona osoba będzie pozostawała w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy przez okres co najmniej 30 dni liczonych wstecz od dnia poprzedzającego dzień nawiązania stosunku pracy.
UWAGA! Okres 12 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została zawarta umowa o pracę.
Warto dodać, że w przypadku, gdy bezpośrednio po rozwiązaniu umowy zawartej na czas określony zawarta została kolejna umowa o pracę z pracownikiem, w stosunku do którego pracodawca korzystał z przedmiotowego zwolnienia, ulga w opłacie składek przysługuje wyłącznie w okresie trwania pierwszej umowy o pracę. Tak wyjaśnił ZUS na swojej stronie internetowej w poradniku pt. "Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych".
"Młodsze" osoby bezrobotne
Kolejną grupą pracowników, za których pracodawcy nie opłacają składek na FP i FGŚP (przez okres 12 m-cy), są zatrudnieni skierowani bezrobotni, którzy nie ukończyli 30. roku życia (art. 104c ustawy o promocji zatrudnienia oraz art. 9c ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych).
UWAGA! Prawo do przedmiotowej ulgi za wymienione osoby nie ustaje, jeśli w trakcie jej trwania taki pracownik ukończy 30. rok życia.
Jak wyjaśnił ZUS w ww. poradniku, jeżeli ze skierowanym bezrobotnym, który nie ukończył 30 lat, zawarta zostanie umowa na okres krótszy niż czas trwania preferencji w składkach na FP i FGŚP (tj. krótszy niż 12 miesięcy), po której bezpośrednio (bez dnia przerwy) zawierana jest kolejna umowa o pracę, kontynuowanie w ramach kolejnej umowy ulgi w składkach (aż do upływu pełnego okresu jej trwania) jest możliwe, jeśli w momencie nawiązania stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zatrudniona osoba spełnia warunek wieku, tj. nie ukończyła 30 lat.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|