Ulga w opłacaniu składek na FP i FGŚP po osiągnięciu 55/60 lat
Generalnie za osoby ubezpieczone, podlegające obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy (FP). Składkę na FP opłaca się od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania rocznego ograniczenia), wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca, co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. Obowiązek ten wynika z art. 104 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 1065 ze zm.). Z kolei pracodawca, do którego stosuje się przepisy ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1256 ze zm.), obowiązany jest opłacać za pracowników składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Obowiązek ten wynika z art. 9 ww. ustawy. Składka na FGŚP jest należna bez względu na wysokość kwoty stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe (bez stosowania rocznego ograniczenia).
Ustawodawca dla pewnej grupy ubezpieczonych przewidział zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP. Dotyczy to m.in. osób, które osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 55 lat - w przypadku kobiet i co najmniej 60 lat - w przypadku mężczyzn. Taka preferencja przysługuje na podstawie art. 104b ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz art. 9b ust. 2 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.
Składek na FP i FGŚP nie opłaca się za osoby, które osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 55 lat w przypadku kobiet i co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzn. |
Jak wyjaśnia ZUS na swojej stronie internetowej (www.zus.pl), w poradniku pt. "Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych" w przypadku, gdy osiągnięcie wieku odpowiednio co najmniej 55 lat (kobieta) i co najmniej 60 lat (mężczyzna) następuje w trakcie miesiąca kalendarzowego, to zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje dopiero od następnego miesiąca. Jedynie w przypadku osób, których odpowiednio 55. lub 60. urodziny przypadają pierwszego dnia danego miesiąca - zwolnienie z obowiązku opłacania składek na przedmiotowe Fundusze przysługuje już od tego miesiąca. Wynika to stąd, że w dniu swoich 55. lub 60. urodzin dana osoba jest osobą, która osiągnęła odpowiednio wiek 55 lat lub 60 lat.
Od wszelkich wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uzyskanych przez daną osobę począwszy od miesiąca, od którego przysługuje omawiane zwolnienie - składki na FP i FGŚP nie są już za taką osobę wymagane.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|