Ulga na start
Prawo przedsiębiorców wprowadziło tzw. ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców, przewidzianą w art. 18 tej ustawy.
Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. |
Zatem ww. ulga na start generalnie zwalnia nowego przedsiębiorcę z obowiązku opłacania składek społecznych do ZUS w okresie pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Należy jednak zaznaczyć, że w wyżej wskazanym okresie przedsiębiorca jest objęty obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, wobec czego jest zobowiązany zgłosić się do tego ubezpieczenia i opłacać w tym okresie składkę zdrowotną.
UWAGA! Po upływie wskazanych 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, przedsiębiorca, który zamierza kontynuować jej prowadzenie, może skorzystać (dodatkowo) z kolejnej ulgi w składkach ZUS, czyli opłacać tzw. mały ZUS przez następne 24 miesiące (tj. opłacać składki społeczne od podstawy wymiaru wynoszącej co najmniej 30% minimalnego wynagrodzenia).
Jeśli przedsiębiorca skorzysta z tzw. małego ZUS-u (po upływie ww. 6 miesięcy), będzie musiał dokonać odpowiedniego zgłoszenia do ww. ubezpieczeń (okres 24 miesięcy kalendarzowych będzie liczony od dnia objęcia ubezpieczeniami społecznymi). Uprawnienie to zostało przewidziane w znowelizowanych przepisach ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 ze zm. (patrz: art. 18aa ust. 3).
Ulga na start nie jest obowiązkiem, tylko prawem, zatem przedsiębiorca może z niej skorzystać, ale nie musi. Prawo przedsiębiorców w art. 18 ust. 2 przewiduje bowiem, że przedsiębiorca może zrezygnować z tej ulgi przez dokonanie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych. W tym też kierunku zostały znowelizowane przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a mianowicie dodany art. 18aa ust. 1 i 2. W przepisach tych zapisano m.in., że przedsiębiorca będący osobą fizyczną może zrezygnować z uprawnienia w postaci ulgi na start przez zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców opłacających tzw. mały ZUS.
Ulga na start nie przysługuje przedsiębiorcom podlegającym ubezpieczeniu społecznemu rolników (tj. przedsiębiorcom spełniającym warunki określone w art. 5a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|