Zakup mieszkania na wynajem albo na sprzedaż nie uprawnia do ulgi mieszkaniowej
Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądów administracyjnych, aby podatnik mógł skorzystać z ulgi mieszkaniowej, nabycie budynku lub lokalu mieszkalnego musi wiązać się z zamiarem podatnika zamieszkania w tym budynku lub lokalu, tj. z zamiarem realizowania celu mieszkaniowego. Ulga mieszkaniowa nie przysługuje, jeżeli wyłącznym celem podatnika jest dążenie do osiągnięcia zysku poprzez sprzedaż lub wynajem nieruchomości. |
(odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów nr DD2.054.13.2017.KBF z 7 sierpnia 2017 r., na interpelację poselską nr 14054)
Podstawowym warunkiem skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PDOF, jest konieczność przeznaczenia uzyskanego przychodu ze zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego na własne cele mieszkaniowe, które są wymienione w art. 21 ust. 25 ustawy o PDOF. Jednym z takich celów jest zakup budynku mieszkalnego, jego części albo lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.
Przepisy powyższe w praktyce budzą wątpliwości, w szczególności dotyczące realizacji celów mieszkaniowych.
W zapytaniu dotyczącym przywołanej na wstępie interpelacji powołano wyroki sądów, tj. wyrok NSA z 17 maja 2017 r., sygn. akt II FSK 1053/15, w którym sąd uznał, że własny cel mieszkaniowy nie jest tożsamy z zamieszkaniem w kupionym lokalu oraz wyrok NSA z 29 listopada 2016 r., sygn. akt II FSK 3126/14. W tym drugim wyroku sąd uznał, że czasowe wynajęcie lokali mieszkalnych nie przesądza o braku realizacji własnego celu mieszkaniowego. Ustawodawca nie wskazał, że własny cel mieszkaniowy musi być realizowany, począwszy od daty nabycia lokalu. Jednak istotne jest, aby własny cel mieszkaniowy został faktycznie zrealizowany.
W związku z powyższym w interpelacji zwrócono się o przedstawienie stanowiska, m.in. jak należy odnieść się do analizy przepisów w przedmiotowej sprawie oraz czy odnosząc się do celu mieszkaniowego należy mieć na uwadze stan prawny czy faktyczne zamieszkiwanie przez podatnika w lokalu.
Odnosząc się do ww. wyroków NSA, MF w interpelacji poselskiej stwierdził m.in.:
"(...) w obu wyrokach podkreśla się konieczność realizacji celu mieszkaniowego przez podatnika, który chce skorzystać z ulgi mieszkaniowej.
(...) skoro w obu sprawach Wnioskodawcy (...) wskazali, że nabywają nieruchomości na własne potrzeby mieszkaniowe, to nawet jeżeli oprócz realizacji tych potrzeb nabyte nieruchomości będą również przez pewien czas wynajmowane, nie oznacza to, że cel mieszkaniowy nie zostanie zrealizowany. (...)"
Natomiast odnosząc się do pytań zadanych w interpelacji, MF stwierdził, że zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądów administracyjnych, aby podatnik mógł skorzystać z ulgi mieszkaniowej, nabycie budynku lub lokalu mieszkalnego musi wiązać się z zamiarem podatnika zamieszkania w tym budynku lub lokalu, tj. z zamiarem realizowania celu mieszkaniowego. MF powołał potwierdzający takie stanowisko wyrok WSA z 2 czerwca 2014 r., sygn. akt I SA/Łd 229/14, w którym sąd orzekł, że:
"(...) Warunkiem zwolnienia podatkowego jest (...) wykazanie przez podatnika, że były to jego własne cele mieszkaniowe. Wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe oznacza, że celem podatnika jest realizacja potrzeby zapewnienia sobie tzw. "dachu nad głową", dążenie, aby w tym nowym lokalu mieszkać. (...)"
MF stwierdził też, że:
"(...) w przypadku gdy wyłącznym celem podatnika jest dążenie do osiągnięcia zysku poprzez odsprzedaż nieruchomości lub uzyskiwanie przychodów z tytułu najmu nieruchomości (...), podatnikowi nie przysługuje ulga mieszkaniowa (podkreśl. red.). (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|