Nagrody przekazane pracownikom kontrahenta
Podmioty gospodarcze podejmują różnego rodzaju akcje reklamowe, np. organizują sprzedaż premiową, polegającą na przekazaniu nagród kontrahentom po spełnieniu określonych warunków (wynikających z ustalonego regulaminu, np. za zakup określonego towaru lub towaru o określonej wartości). Zdarza się, że nagroda jest kierowana przez organizatora sprzedaży premiowej bezpośrednio do określonej osoby, tj. pracownika kontrahenta, który w imieniu firmy zamawia towary u organizatora.
Czy w takim przypadku wartość otrzymanych nagród stanowi dla pracownika kontrahenta przychód podatkowy? A jeśli tak - czy korzysta on ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 lub 68a ustawy o PDOF, biorąc pod uwagę fakt, iż osobą otrzymującą nagrodę nie jest strona umowy sprzedaży (nabywcą towarów jest kontrahent - pracodawca)?
O wyjaśnienie, czy powyższe zwolnienia mogą mieć zastosowanie w analizowanej sprawie nasze Wydawnictwo wystąpiło do Ministerstwa Finansów. W odpowiedzi, jaką uzyskaliśmy, KIS wyjaśniła, że wartość przedmiotowych nagród jest dla osoby otrzymującej (pracownika kontrahenta) przychodem zaliczanym do tzw. przychodów z innych źródeł, który nie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie ww. przepisów. Poniżej prezentujemy fragment tej odpowiedzi:
"(...) Otrzymana nagroda nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 updof - z uwagi na brak możliwości zakwalifikowania przekazywanych nagród jako nagród związanych ze sprzedażą premiową - gdyż osoba obdarowana bezpośrednio nie nabywa od podmiotu przekazującego nagrodę żadnych towarów lub usług.
Bezsprzecznym jest, że uczestnicy akcji promocyjnej (pracownicy kontrahenta) w celu uzyskania nagrody są zobowiązani do wykonania ściśle określonych czynności. Przyznana nagroda ma zatem charakter świadczenia wzajemnego.
Niespełnienie podstawowego warunku, jakim jest nieodpłatny charakter przyznanego świadczenia, oznacza, że nagrody te nie mieszczą się w zakresie art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy. Otrzymywaną przez pracownika kontrahenta nagrodę można uznać za swoistą "premię" przyznaną mu za określone działania (np. zamawiania towarów u podmiotu organizującego akcję reklamową), co powoduje, że nie jest świadczeniem nieodpłatnym.
Zatem (...) wartość takiej nagrody - w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - jest dla osoby otrzymującej nagrodę przychodem. Przychód ten zaliczany jest do tzw. przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 oraz w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych."
Zaznaczamy, że na podmiocie gospodarczym, przekazującym ww. nagrodę, nie będą ciążyć obowiązki płatnika. Będzie on natomiast zobowiązany sporządzić informację PIT-8C i przekazać ją osobie otrzymującej nagrodę oraz właściwemu urzędowi skarbowemu (zob. art. 42a ustawy o PDOF)."
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|