Podatek VAT w eksporcie i imporcie - Dodatek nr 9 do Poradnika VAT nr 11 (467) z dnia 10.06.2018
Upoważnione podmioty gospodarcze - wydłużenie terminu na rozliczenie VAT
W myśl art. 33 ust. 4 ustawy o VAT, podatnik jest zobowiązany do zapłaty VAT z tytułu importu towarów w ciągu 10 dni, licząc od dnia powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych. Termin ten jest zbieżny z terminem płatności należności celnych. Istnieje jednak szczególna grupa przedsiębiorców, spełniających wysokie standardy dotyczące wypłacalności finansowej, prowadzenia ewidencji handlowych, bezpieczeństwa towarów, ewidencji i systemów informatycznych określanych jako upoważnione podmioty gospodarcze (AEO), które uprawnione są do realizacji pewnego katalogu korzyści określonych w przepisach unijnych oraz ułatwień w zakresie obsługi wprowadzonych przez Służbę Celną.
Wyjaśnijmy w pierwszej kolejności, kto jest takim upoważnionym podmiotem.
Upoważniony przedsiębiorca (AEO) jest to przedsiębiorca posiadający jedno z wymienionych poniżej świadectw:
- AEO C - uproszczenia celne,
- AEO S - bezpieczeństwo i ochrona,
- AEO F - uproszczenia celne/bezpieczeństwo i ochrona.
Przyznanie statusu AEO to uznanie przedsiębiorcy za Upoważniony Podmiot Gospodarczy, tj. podmiot uprzywilejowany, któremu przysługuje szereg udogodnień przy dokonywaniu obrotu towarowego. Status AEO przyznany w jednym państwie członkowskim Unii Europejskiej jest uznawany w całej Wspólnocie.
Świadectwo AEO jest gwarancją przestrzegania przez przedsiębiorcę przepisów prawa wspólnotowego przy dokonywaniu międzynarodowych transakcji.
Uzyskanie pozwolenia na korzystanie z uproszczeń celnych wymaga spełnienia kryteriów zbieżnych z wymaganiami AEO. Dlatego wszystkie podmioty posiadające lub ubiegające się o umożliwienie korzystania z procedur uproszczonych muszą spełnić analogiczne wymagania.
W przypadku, gdy przedsiębiorca wnioskujący o przyznanie pozwolenia na stosowanie procedur uproszczonych, posiada świadectwo AEO uznaje się, że kryteria i warunki niezbędne do otrzymania pozwolenia na stosowanie uproszczenia są spełnione.
Przepisy art. 33a ust. 2-4, 6, 7 oraz 9-11, które obowiązują przedsiębiorców stosujących procedurę uproszczoną, stosuje się również do upoważnionych podmiotów gospodarczych.
Podatnicy posiadający status upoważnionego podmiotu gospodarczego mogą rozliczać VAT od importu towarów w deklaracji VAT jeśli:
1) działają we własnym imieniu i na własną rzecz lub
2) w imieniu i na rzecz których jest składane zgłoszenie celne przez przedstawiciela bezpośredniego w rozumieniu przepisów celnych.
Warunki i zasady rozliczania VAT przez podmioty mające status AEO są takie same, jakie stosują pozostali podatnicy rozliczający VAT poprzez deklarację, czyli określone w art. 33a ust. 2-4, 6, 7 oraz 9-11 ustawy o VAT.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|