Wypłacona kontrahentom kwota w celu zachęcenia do kontynuowania nawiązanej współpracy
Spółka z o.o. z uwagi na panującą konkurencję na rynku zobowiązała się wypłacić wybranym kontrahentom jednorazową kwotę stanowiącą zachętę do kontynuowania współpracy. Czy wypłacona kwota może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?
Wypłacona kwota stanowiąca zachętę do kontynuowania współpracy może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.
Wysoka konkurencja zmusza przedsiębiorców do podejmowania różnorakich przedsięwzięć zmierzających do utrzymania rynków zbytu na oferowane towary czy usługi. W rozpatrywanej sytuacji spółka postanowiła wypłacić wybranym kontrahentom jednorazową kwotę, chcąc w ten sposób zachęcić ich do kontynuowania współpracy.
W świetle definicji kosztów uzyskania przychodów zawartej w art. 15 ust. 1 updop, z której wynika, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop), można przyjąć, że wspomniana kwota spełnia przesłanki kosztu podatkowego. Tego rodzaju koszt nie został bowiem wykluczony z kosztów podatkowych na podstawie wspomnianego art. 16 ust. 1 updop, a podjęte przez spółkę czynności mają na celu osiąganie przychodów.
W podobnej sprawie wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 13 września 2017 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.211.2017.2.BM. W interpretacji tej czytamy: "Z przedstawionego opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawiera umowy handlowe o współpracę z Kontrahentami, którzy potencjalnie mogą być kluczowymi partnerami biznesowymi Spółki. Z uwagi na znaczną konkurencję panującą w branży motoryzacyjnej, w wyniku negocjacji umów, Spółka zobowiązuje się wypłacić wybranym Kontrahentom jednorazową kwotę (tzw. upfront fee), stanowiącą bezzwrotną zachętę do nabywania produktów Wnioskodawcy. Wysokość opłaty nie jest uzależniona od rzeczywiście zrealizowanego obrotu z danym Kontrahentem w przyszłości (...).
Odnosząc przedstawiony opis do (...) art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stwierdzić należy, że wskazana we wniosku kwota wypłacana Kontrahentowi (tzw. upfront fee) jest związana z osiąganymi przez Wnioskodawcę przychodami, a zatem pomiędzy jej poniesieniem a uzyskiwanymi przychodami występuje związek tego typu, że poniesienie ww. kosztu zmierza do osiągnięcia przychodów. Jeżeli zatem w istocie, jak wskazano we wniosku, wydatki z tytułu wypłaty jednorazowej kwoty stanowiącej bezzwrotną zachętę do nabywania produktów Wnioskodawcy dotyczą wynagrodzenia za czynności, które mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy (...), to wydatek ponoszony przez Wnioskodawcę z tego tytułu, będzie mógł stanowić koszt podatkowy na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pod warunkiem należytego udokumentowania".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|