Wynagrodzenia i składki ZUS w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy
Pracownika będącego w okresie wypowiedzenia umowy o pracę zwolniliśmy z obowiązku świadczenia pracy. Zachowuje on jednak prawo do wynagrodzenia. Czy wynagrodzenie to oraz składki ZUS finansowane przez pracodawcę można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Koszty wynagrodzenia oraz składek ZUS, o których mowa w treści pytania są kosztami uzyskania przychodów na zasadach wynikających odpowiednio z art. 22 ust. 1 updof oraz art. 15 ust. 1 updop.
Wynagrodzenia oraz inne tzw. koszty pracownicze kwalifikowane są do kosztów uzyskania przychodów w oparciu o ogólną zasadę zaliczania wydatków do kosztów podatkowych, wynikającą z art. 22 ust. 1 updof oraz art. 15 ust. 1 updop. Zgodnie z tymi przepisami, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych odpowiednio w art. 23 updof oraz art. 16 ust. 1 updop.
Jak wynika z ugruntowanego stanowiska doktryny oraz judykatury, koszty podatkowe powinny cechować się racjonalnością oraz być gospodarczo uzasadnione. Co nie oznacza, że w każdym przypadku poniesienie wydatku musi skutkować uzyskaniem przychodu, by wydatek ten móc uznać za koszt podatkowy.
W rozpatrywanym stanie faktycznym, pracownik będący w okresie wypowiedzenia umowy o pracę został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Przepisy Kodeksu pracy przewidują taką możliwość, jednak za ten okres pracownikowi przysługuje wynagrodzenie (art. 362 K.p.). Pracodawca nie mógł więc uniknąć kosztów z tytułu wypłaty wynagrodzenia pracownikowi, pomimo braku świadczenia pracy z jego strony.
Koszty te nie przyczynią się do uzyskania przychodów. Są jednak funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością, gdyż wynikają z faktu zatrudniania pracowników. Zakładamy, że rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę było działaniem racjonalnym i w pełni uzasadnionym. Należy zatem przyjąć, że wydatek na wynagrodzenie pracownika należne mu także w okresie nieświadczenia pracy jest kosztem podatkowym.
Wynagrodzenie jako przychód ze stosunku pracy stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych wszystkich ryzyk oraz do ubezpieczenia zdrowotnego. Część składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe oraz całą składkę na ubezpieczenie wypadkowe zobowiązany jest finansować pracodawca. Nie może on uchylić się od tego obowiązku niezależnie od tego, czy wypłaca wynagrodzenie za pracę wykonaną, czy wynagrodzenie, do którego wypłaty zobowiązuje pracodawcę powołany art. 362 K.p. Zatem i w tym przypadku należy uznać, że koszty z tytułu składek ZUS pozostają w związku z prowadzoną działalnością, służą zachowaniu oraz zabezpieczeniu źródła przychodów i wobec tego są kosztami podatkowymi.
Ostatecznie jednak to na podatniku spoczywa obowiązek wykazania istnienia związku wydatku z przychodami, o którym mowa w powołanym art. 22 ust. 1 updof oraz art. 15 ust. 1 updop.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|