Niezamortyzowana wartość początkowa samochodu o wartości początkowej przekraczającej 20.000 euro
Sprzedałem samochód osobowy, z którego korzystałem w działalności gospodarczej. Samochód ten nie był w pełni zamortyzowany. Ponadto część odpisów amortyzacyjnych nie była kosztem podatkowym, gdyż wartość początkowa samochodu przekraczała równowartość 20.000 euro. Czy niezamortyzowana wartość początkowa będzie kosztem podatkowym? Jakich zapisów w podatkowej księdze wymaga rozliczenie tej transakcji?
Sprzedaż samochodu będącego środkiem trwałym wymaga wykazania w podatkowej księdze kwoty uzyskanego przychodu oraz niezamortyzowanej wartości początkowej jako kosztu uzyskania przychodu.
Sprzedaż samochodu będącego środkiem trwałym oznacza powstanie przychodu z działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a updof). Przychodem, co do zasady, jest cena sprzedaży, która nie powinna odbiegać (bez uzasadnienia) od ceny rynkowej. W podatkowej księdze przychód ten należy ująć w kolumnie 8 "pozostałe przychody".
Jednocześnie w momencie dokonania sprzedaży podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i wpisać do podatkowej księgi wydatki poniesione na nabycie tego środka trwałego. Wydatki te należy jednak pomniejszyć o sumę odpisów amortyzacyjnych, przy czym chodzi tu o odpisy stanowiące oraz niestanowiące kosztów podatkowych. Tak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 1 updof. Zatem podatnik musi odjąć od wartości początkowej samochodu sumę dotychczas dokonanych odpisów amortyzacyjnych i tę wartość ująć w księdze w kolumnie 13 "pozostałe wydatki".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|