Rozliczenie opłaty za najem zastępczego samochodu osobowego
Na czas naprawy samochodu osobowego stanowiącego środek trwały podatnik otrzymał z warsztatu zastępczy samochód osobowy. Za czas korzystania z tego samochodu warsztat wystawił fakturę na jego najem. Czy wynikające z niej wydatki można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, czy należy ograniczyć je do wysokości tzw. kilometrówki?
Wydatki na najem zastępczego samochodu osobowego nie są ograniczone limitem tzw. kilometrówki.
Wydatki z tytułu czynszu najmu zastępczego samochodu osobowego używanego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, nie są ograniczone limitem tzw. kilometrówki, czyli kwotą wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu i stawki za jeden kilometr. Wydatki te należy kwalifikować do kosztów uzyskania przychodów na zasadach określonych w art. 22 ust. 1 updof i art. 15 ust. 1 updop. Wydatek na najem zastępczego samochodu osobowego będzie więc kosztem uzyskania przychodów, gdy został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i gdy nie jest wymieniony w art. 23 updof i art. 16 ust. 1 updop.
Warto dodać, że koszty eksploatacji samochodu zastępczego, np. wydatki na paliwo, nie mogą być w całości odnoszone w ciężar kosztów uzyskania przychodów. W tym przypadku podatników obowiązuje bowiem ograniczenie wymienione w art. 23 ust. 1 pkt 46 updof i art. 16 ust. 1 pkt 51 updop, tj. konieczność rozliczania tych kosztów do limitu tzw. kilometrówki.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|