Rozliczenie wydatku na wypłatę premii
Członek zarządu spółki z o.o. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Oprócz miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego przysługuje mu premia kwartalna uzależniona od wyniku finansowego firmy. Z zapisu zawartego we wspomnianej umowie wynika, że premię należy wypłacić niezwłocznie po jej przyznaniu. Premię za I kwartał 2018 r. przyznano pracownikowi w czerwcu 2018 r. Kiedy wydatek z tytułu tej premii będzie kosztem podatkowym?
Jeżeli przyznana premia została wypłacona lub postawiona do dyspozycji w wymaganym terminie, to poniesiony z tego tytułu wydatek powinien być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w czerwcu 2018 r. W przypadku niedochowania wyznaczonego terminu, dopiero dokonanie wypłaty premii lub postawienie jej do dyspozycji pracownikowi warunkuje powstanie kosztu uzyskania przychodu.
Na gruncie ustawy o CIT problematykę ujmowania w kosztach podatkowych m.in. wynagrodzeń i innych należności ze stosunku pracy reguluje w szczególności art. 15 ust. 4g. Przepis ten stanowi, że tego rodzaju należności stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57 updop. Oznacza to, że są kosztem w dacie ich wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracowników.
Formułując treść powołanego art. 15 ust. 4g updop, ustawodawca odwołał się w nim do należności przysługujących za okresy miesięczne. Ugruntowany jest jednak pogląd, że zasady ujmowania w kosztach podatkowych należności miesięcznych stosuje się także do należności kwartalnych oraz rocznych.
Aby określić moment zaliczenia wydatku, w tym przypadku z tytułu premii kwartalnej, do kosztów uzyskania przychodów, należy w pierwszej kolejności ustalić, kiedy premia ta stała się należna. Ponieważ w ustawie o CIT brak jest definicji "należnego" wynagrodzenia (czy też innej należności ze stosunku pracy), to w oparciu o wykładnię literalną za uzasadnione wydaje się przyjęcie, że o "należnym" wynagrodzeniu można mówić wówczas, gdy należność ta została ustalona (przesądzona) lub jest niesporna (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 8 lutego 2017 r., nr 2461-IBPB-1-2.4510.1082.2016.1.MS).
W rozpatrywanej sytuacji premię za I kwartał 2018 r. spółka przyznała pracownikowi w czerwcu 2018 r. W związku z tym w czerwcu 2018 r. premia stała się należna. Jednak aby poniesiony z tego tytułu wydatek spółka mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów czerwca, zobowiązana była wypłacić premię bądź postawić ją do dyspozycji pracownikowi w wymaganym terminie.
W tym przypadku w umowie o pracę określono, że premię należy wypłacić niezwłocznie po jej przyznaniu. Abstrahując od oceny prawidłowości takiego zapisu w świetle przepisów prawa pracy, należy uznać, że jeżeli premia została wypłacona terminowo, to poniesiony na ten cel wydatek powinien być zaliczony do kosztów podatkowych czerwca 2018 r. Jeżeli nastąpiło opóźnienie w jej wypłacie, to poniesiony wydatek należy zaliczyć do kosztów podatkowych w miesiącu dokonania tego wydatku.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|