Koszty naprawy powypadkowej firmowego auta gdy odszkodowanie pokryło tylko kwotę netto z faktury za naprawę
Samochód osobowy spółki z o.o. należący do jej składników majątku uległ wypadkowi. W związku z tym, że samochód był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym (AC), ubezpieczyciel przyznał odszkodowanie. Kwota odszkodowania stanowiła równowartość kwoty netto wynikającej z faktury za naprawę samochodu. Jak podatkowo należy zakwalifikować niepodlegającą odliczeniu kwotę VAT, której nie zwrócił ubezpieczyciel?
Niezależnie od tego czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w kwocie pokrywającej także równowartość VAT wynikającego z faktury wystawionej przez warsztat naprawczy, czy z pominięciem równowartości kwoty VAT, spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość netto wynikającą z faktury oraz kwotę VAT naliczonego niepodlegającego odliczeniu.
Każda firma, by móc prawidłowo funkcjonować i osiągać przychody, wyposażona jest w odpowiednie dla niej składniki majątku. Wydatki na ich nabycie i związane z ich używaniem, kwalifikowane są do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 updop, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.
W rozpatrywanym przypadku spółka poniosła wydatek na powypadkową naprawę samochodu stanowiącego jej składnik majątku. W zakresie takich wydatków ustawodawca poczynił jednak pewne ograniczenia w zaliczaniu ich do kosztów uzyskania przychodów. Mianowicie, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 50 updop wykluczył z kosztów podatkowych stratę powstałą w wyniku utraty lub likwidacji samochodu oraz koszty jego remontu powypadkowego, jeżeli samochód nie był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym.
Jak wynika z treści pytania, pojazd miał wykupioną polisę AC. Oznacza to, że wydatek na jego powypadkową naprawę może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, w tym również w części dotyczącej niepodlegającego odliczeniu VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej koszt naprawy pojazdu. Przepis art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a updop wyklucza generalnie podatek od towarów i usług z kosztów uzyskania przychodów, z tym że kosztem uzyskania przychodów jest podatek naliczony:
- jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
- w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.
Wydatki na naprawę samochodu kwalifikowane są do tzw. kosztów pośrednio związanych z przychodami. Koszty te są potrącalne w dacie ich poniesienia, tj. w dniu, na który ujęto je w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury/rachunku a w razie ich braku - na podstawie innego dowodu (art. 15 ust. 4d i 4e updop).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|