Konsekwencje niezłożenia zastrzeżeń do protokołu kontroli
Urząd skarbowy przeprowadził u mnie kontrolę podatkową w zakresie VAT. Kilka dni temu w sprawie będącej przedmiotem kontroli zostało wszczęte postępowanie podatkowe. Czy mogę składać własne wnioski dowodowe, jeżeli nie wnosiłem zastrzeżeń do protokołu kontroli?
TAK. Podatnik ma prawo składać wnioski dowodowe w trakcie pokontrolnego postępowania podatkowego niezależnie do tego, czy wniósł zastrzeżenia do protokołu kontroli, czy tego nie zrobił.
Kontrola podatkowa kończy się w dniu doręczenia kontrolowanemu protokołu.
Podatnik ma prawo zgłosić zastrzeżenia lub wyjaśnienia do protokołu kontroli, przedstawiając równocześnie stosowne wnioski dowodowe. Przyjmuje się, że jeżeli tego nie zrobi w terminie, to nie kwestionuje ustaleń kontrolnych. Stanowi tak art. 291 § 3 Ordynacji podatkowej. Przepis ten nie ogranicza jednak prawa podatnika do kwestionowania w postępowaniu podatkowym ustaleń dokonanych w poprzedzającej je kontroli (por. wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 lipca 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 2629/14). W prawidłowo wszczętym postępowaniu podatkowym kontrolne ustalenia faktyczne mogą być weryfikowane, uzupełniane czy zmieniane. Protokół kontroli nie zastępuje bowiem decyzji podatkowej (por. wyrok NSA z dnia 2 lutego 2018 r., sygn. akt II FSK 126/16). Podatnik może zatem składać wnioski o przeprowadzenie dowodów w pokontrolnym postępowaniu podatkowym - także gdy nie wniósł zastrzeżeń do protokołu kontroli.
Inicjatywę dowodową warto wykazywać przede wszystkim wtedy, gdy zachodzi potrzeba wyjaśnienia okoliczności, z których można wywieść korzystne dla siebie skutki. Dowodem może być wszystko, co przyczyni się do wyjaśnienia sprawy, o ile nie jest sprzeczne z prawem, np. zeznania świadków, dokumenty, opinie biegłych. Wniosek dowodowy powinien zawierać takie elementy, jak: data i miejsce sporządzenia, określenie organu podatkowego, dane podatnika, numer sprawy oraz wskazanie, jaki dowód ma być przeprowadzony i na jaką okoliczność. Organ podatkowy nie ma jednak obowiązku uwzględnić wszystkich zgłaszanych przez podatnika wniosków dowodowych. Wynika to z art. 188 Ordynacji podatkowej. Żądanie przeprowadzenia dowodu należy uwzględnić, jeżeli przedmiotem dowodu są okoliczności mające znaczenie dla sprawy, chyba że okoliczności te są stwierdzone wystarczająco innym dowodem. Organ podatkowy analizuje więc, czy: okoliczność przedstawiona we wniosku dowodowym ma znaczenie dla rozstrzygnięcia, przeprowadzenie dowodu jest możliwe, przyczyni się to do wyjaśnienia sprawy itp.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|