Korekta deklaracji przed kontrolą podatkową
Otrzymałem z urzędu skarbowego zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej w zakresie VAT za poszczególne miesiące 2016 r. W kilku deklaracjach VAT-7, które mają być objęte weryfikacją, znalazłem błędy w obliczeniach. W jakim terminie mogę złożyć korekty tych rozliczeń?
Korekty rozliczeń mających być objętych kontrolą podatkową - na podstawie zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia - mogą być złożone do czasu rozpoczęcia kontroli podatkowej.
Podatnik ma prawo skorygować złożoną deklarację, jeżeli zawiera błąd, o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej. Wynika tak z art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej. Korektę deklaracji można złożyć zasadniczo do czasu upływu terminu przedawniania zobowiązania podatkowego, którego dotyczy deklaracja, ale uprawnienie to ulega niekiedy zawieszeniu. Uprawnienie do skorygowania deklaracji jest zawieszone m.in. w czasie kontroli podatkowej - w zakresie nią objętym. Korekta złożona wbrew temu zakazowi nie wywołuje skutków prawnych, co oznacza, że wyliczenia przedstawione przez podatnika w deklaracji korygującej nie są wiążące. Organ podatkowy ma obowiązek pisemnie zawiadomić składającego korektę o jej bezskuteczności.
Wszczęcie kontroli podatkowej następuje przez doręczenie podatnikowi upoważnienia do jej przeprowadzenia oraz okazanie przez kontrolujących legitymacji służbowych. Jeżeli kontrolowanym jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, czynności te wykonuje się wobec członka zarządu, wspólnika albo innej osoby upoważnionej do reprezentowania lub prowadzenia spraw kontrolowanego. W przypadku gdy kontrola podatkowa dotyczy zakładu podmiotu zagranicznego, upoważnienie doręcza się oraz okazuje się legitymacje służbowe osobie faktycznie kierującej, nadzorującej lub reprezentującej działalność prowadzoną na terytorium Polski. Stanowi o tym art. 284 § 1-2a Ordynacji podatkowej. Urząd skarbowy zasadniczo zawiadamia podatnika z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem o zamiarze przeprowadzenia kontroli podatkowej. Kontrola podatkowa może rozpocząć się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia.
Podatnik, otrzymawszy z urzędu skarbowego zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, nie ma zakazu poprawienia deklaracji mającej być przedmiotem weryfikacji. Korektę można złożyć do czasu wszczęcia kontroli podatkowej - doręczenia upoważnienia i okazania przez urzędników legitymacji służbowych. Bezpieczny termin to jednak 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej.
Korekta polega na złożeniu deklaracji korygującej. Deklaracja korygująca to nowa wersja rozliczenia podatku za dany okres. Właściwy formularz należy oznaczyć jako korektę, a następnie wypełnić poprawnymi danymi. Do deklaracji korygującej nie trzeba, ale można dołączyć uzasadnienie przyczyn naniesienia zmian. Wskazuje się w nim, w jakim zakresie i dlaczego rozliczenie zostało zmienione. Efektem korekty deklaracji może być ujawnienie zaległości podatkowej. Trzeba ją uiścić wraz z należnymi odsetkami za zwłokę. Odsetek za zwłokę nie można naliczyć według stawki obniżonej. Takiej preferencji nie stosuje się bowiem w przypadku wpłaty zaległości podatkowej ujawnionej w wyniku korekty deklaracji złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej. Stanowi o tym art. 56a § 3 pkt 1 Ordynacji podatkowej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|