Sposób opodatkowania VAT sprzedaży elektroniki
Na cele prowadzonej opodatkowanej działalności gospodarczej zakupiliśmy serwer o wartości netto 60.000 zł. Sprzedawca wystawił nam fakturę z 23% stawką VAT. Czy sprzedaż ta powinna być objęta mechanizmem odwrotnego obciążenia?
Sprzedaż elektroniki, czyli towarów wymienionych w poz. 28-28c załącznika nr 11 do ustawy o VAT, a mianowicie komputerów przenośnych takich jak: tablety, notebooki, laptopy czy konsole do gier wideo, procesory, opodatkowana jest - po spełnieniu pewnych warunków - na zasadach tzw. odwrotnego obciążenia. Podatek VAT od zakupu takich towarów powinien zatem rozliczyć nabywca. Takie rozliczenie ma zastosowanie, jeżeli:
1) zarówno sprzedawca, jak i nabywca są czynnymi podatnikami VAT,
2) dostawa nie korzysta ze zwolnienia z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT,
3) łączna wartość tych towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji obejmującej te towary, bez kwoty podatku, przekracza kwotę 20.000 zł (art. 17 ust. 1c ustawy o VAT).
Zgodnie z art. 17 ust. 1d ustawy o VAT za jednolitą gospodarczo transakcję uznaje się transakcję obejmującą umowę, w ramach której występuje jedna lub więcej dostaw elektroniki, nawet jeżeli są one dokonane na podstawie odrębnych zamówień lub wystawianych jest więcej faktur dokumentujących poszczególne dostawy.
Serwer, o którym mowa w pytaniu, nie został wymieniony przez ustawodawcę w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, w którym ujęto towary, do dostawy których stosuje się zasadę odwrotnego obciążenia. Zatem sprzedawca prawidłowo udokumentował jego sprzedaż 23% stawką VAT. Na sposób opodatkowania nie wpływa także wartość transakcji.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|