Kiedy należy złożyć informację podsumowującą VAT-27?
Obowiązek składania informacji podsumowujących w obrocie krajowym (VAT-27) dotyczy podatników dokonujących dostawy towarów lub świadczących usługi, dla których podatnikiem jest nabywca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o VAT. Stanowi o tym art. 101a ustawy o VAT.
Informacje podsumowujące składają zatem sprzedawcy towarów objętych procedurą odwrotnego obciążenia (towarów wymienionych w załączniku nr 11 do tej ustawy), a także podatnicy świadczący usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT (o ile te transakcje są rozliczane w ramach odwrotnego obciążenia).
Istotne przy tym jest, że obowiązek ten spoczywa na ww. podatnikach niezależnie od tego, na jaką wartość dokonali transakcji. Omawianej informacji nie składa się jednak wówczas, gdy w danym okresie rozliczeniowym nie wystąpią transakcje rozliczane w ramach procedury odwrotnego obciążenia. Informacje podsumowujące w obrocie krajowym VAT-27 składa się bowiem za okresy miesięczne za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji.
Wykonanie w danym okresie rozliczeniowym usługi budowlanej objętej mechanizmem odwrotnego obciążenia lub dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 11 objętej tym mechanizmem, oznacza konieczność złożenia za ten okres rozliczeniowy informacji podsumowującej VAT-27. Nie ma natomiast obowiązku składania takiej informacji za okres, w którym podatnik nie wykona takich czynności.
Obowiązek złożenia informacji podsumowującej VAT-27 dotyczy podmiotów będących sprzedawcami (usługodawcami), towarów czy usług objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Nabywcy tych towarów czy usług, którzy mają obowiązek rozliczenia podatku VAT z tytułu takiej transakcji, nie mają obowiązku składania takiej informacji.
Warto dodać, że niezależnie od przyjętego przez danego podatnika sposobu rozliczeń podatku VAT (miesięcznego czy kwartalnego), informację podsumowującą w obrocie krajowym składa się zawsze za okresy miesięczne.
Podobne zasady rozliczeń należy stosować w odniesieniu do zaliczek wpłacanych na poczet transakcji objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Oznacza to, że skoro otrzymanie zaliczki spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT, sprzedawca, który zaliczkę taką otrzymał, powinien wykazać ją również w informacji podsumowującej w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|