Rozliczenie zakupu udokumentowanego fakturą "odwrotne obciążenie"
Dostawca - w przypadku transakcji objętej mechanizmem odwrotnego obciążenia - wykazuje sprzedaż w deklaracji VAT - w poz. 31 jako dostawę towarów, dla których podatnikiem jest nabywca. W deklaracji za ten okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu tej dostawy podaje on jedynie wartość netto ww. dostawy. Ponadto jest on zobowiązany do wystawienia faktury z dodatkową informacją "odwrotne obciążenie" (art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT), niezawierającej stawki i kwoty podatku (art. 106e ust. 4 pkt 1 ustawy).
Nabywca towarów objętych odwrotnym obciążeniem rozlicza podatek należny z tytułu dokonanej dostawy towarów, wykazując w poz. 34 i 35 deklaracji VAT wartość netto dostawy i wysokość podatku należnego.
Przy odliczeniu podatku naliczonego związanego z tą dostawą towarów (w tym przypadku kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego, o czym mowa w art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. b) ustawy) ma zastosowanie art. 86 ust. 10 i art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy o VAT. Zgodnie z treścią art. 86 ust. 10 ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do danej transakcji. Z tym, że w przypadku dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 podatnikiem jest ich nabywca, prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje, pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tej transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy. W przypadku uwzględnienia przez podatnika kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, w terminie późniejszym niż określony powyżej, podatnik może odpowiednio zwiększyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej.
Przykład
W kwietniu 2018 r. podatnik otrzymał fakturę oznaczoną jako "odwrotne obciążenie". Zakup związany jest z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. W deklaracji VAT-7 podatnik winien zakup ten rozliczyć w poz. 34 i 35 deklaracji. Jednocześnie w części D.2. deklaracji wykazuje podatek naliczony od tej transakcji. |
Podobne zasady dotyczą sytuacji, w której zakupiony na podstawie transakcji objętej mechanizmem odwrotnego obciążenia, towar służy wykonywanym przez podatnika czynnościom opodatkowanym i zwolnionym z VAT (sprzedaż mieszana). Wówczas jednak po stronie podatku naliczonego (w części D.2. deklaracji VAT) podatnik odliczy VAT proporcjonalnie - zgodnie ze stosowanym w danym roku wskaźnikiem proporcji.
W niekorzystnej sytuacji są natomiast podatnicy, którzy dokonują zakupu towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia i służą one wykonywanym przez nich czynnościom zwolnionym z VAT. Od zakupów związanych z działalnością zwolnioną z VAT podatnik nie może bowiem odliczać podatku naliczonego. Zakup towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia nie zwalnia jednak w takim przypadku podatnika z obowiązku rozliczenia podatku należnego od tego zakupu. Wówczas podatnik wypełnić musi poz. 34 i 35 deklaracji, natomiast nie będzie miał prawa do odliczenia VAT naliczonego.
Przykład
Podatnik w kwietniu 2018 r. nabył towary objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia, w związku z czym otrzymał fakturę zawierającą oznaczenie "odwrotne obciążenie". Podatnik musi rozliczyć zakup w deklaracji VAT wypełniając poz. 34 i 35 deklaracji. Ponieważ zakupiony towar związany jest z wykonywaną przez podatnika działalnością zwolnioną z VAT, to podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego od nabytych towarów. Nie zwalnia go to jednak z obowiązku odprowadzenia podatku należnego od tej transakcji. |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|