Prawa dłużnika wpisanego w RNP
Wierzyciel przed dokonaniem wpisu będzie miał obowiązek doręczyć dłużnikowi zawiadomienie o zagrożeniu ujawnieniem w RNP. Zawiadomienie będzie można otrzymać wraz z upomnieniem wzywającym do uregulowania należności publicznoprawnej pod rygorem wszczęcia egzekucji. Postępowanie egzekucyjne, tak jak obecnie, będzie mogło być wszczęte po bezskutecznym upływie 7 dni od dnia doręczenia upomnienia. Ujawnienie dłużnika w RNP nastąpi natomiast najwcześniej po 30 dniach od dnia doręczenia zawiadomienia o zagrożeniu wpisem. Wprowadzenie miesięcznego okresu oczekiwania ma na celu umożliwienie dłużnikowi dobrowolnego uregulowania długu, wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości co do jego istnienia, wysokości lub wymagalności czy wniesienia sprzeciwu.
Dłużnikowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu w sprawie zagrożenia ujawnieniem w rejestrze lub wpisania go do rejestru. Sprzeciw wnosi się do wierzyciela. Należy określić w nim żądanie oraz wskazać okoliczności i dowody je uzasadniające. Sprzeciwem dotyczącym zagrożenia umieszczenia w rejestrze można kwestionować wyłącznie istnienie lub wysokość należności publicznoprawnej lub odsetek za zwłokę.
Nie przewidziano sztywnego terminu wniesienia sprzeciwu. Dłużnik będzie miał prawo złożyć go jeszcze przed zamieszczeniem wpisu - po otrzymaniu zawiadomienia o zagrożeniu ujawnianiem w rejestrze - przez cały czas, w którym jego dane będą widniały w RNP.
Wniesienie sprzeciwu nie stanowi podstawy do wykreślenia dłużnika z RNP. Dopiero jeżeli sprzeciw okaże się uzasadniony, wierzyciel będzie miał obowiązek wykreślić dłużnika lub wprowadzić odpowiednie zmiany we wpisie. Odmowa uwzględnienia sprzeciwu następuje w formie postanowienia. Rozstrzygnięcie to będzie można kwestionować w trybie instancyjnym - wnosząc zażalenie, a następnie w postępowaniu sądowoadministracyjnym - składając skargę.
Wniesienie sprzeciwu nie uniemożliwi wszczęcia lub prowadzenia egzekucji należności ujawnionej w Rejestrze Należności Publicznoprawnych.
Niezależnie od tego dłużnik, którego dane zostaną ujawnione niezgodnie z prawem, będzie miał prawo dochodzić odszkodowania na drodze cywilnej od wierzyciela lub organu prowadzącego rejestr.
Dłużnik będzie miał prawo bezpłatnie dowiedzieć się - za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, w którym będzie prowadzony rejestr - kto i kiedy wyszukiwał jego dane w RNP. Nie zostaną mu jednak udostępnione takie informacje, jeżeli sprawdzenia dokonywał uprawniony podmiot, chyba że będzie to biuro informacji gospodarczej lub instytucja utworzona na podstawie art. 105 ust. 4 Prawa bankowego.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800)
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.)
Ustawa z dnia 13.10.1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2017 r. poz. 869 ze zm.)
Ustawa z dnia 17.06.1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2017 r. poz. 1201 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|