Potwierdzenie numeru VAT UE
Odpowiedź na wniosek
Przedsiębiorca, który chce współpracować z zagranicznymi kontrahentami na terenie UE, powinien sprawdzić, czy są oni zarejestrowani jako podatnicy VAT (posiadają numer VAT UE).
W UE funkcjonuje system informatyczny VIES. Umożliwia on państwom członkowskim wymianę informacji o dokonywanych transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Zapewnia również dostęp do bazy danych numerów identyfikacyjnych podatników VAT, stosowanych w transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Zgodnie z art. 97 ust. 17 ustawy o VAT, naczelnik urzędu skarbowego lub wyznaczona przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych jednostka organizacyjna, na wniosek zainteresowanego, potwierdza zidentyfikowanie określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju albo informuje o braku takiego potwierdzenia. Wniosek taki składa się na piśmie, faksem, telefonicznie albo pocztą elektroniczną.
Jako jednostkę organizacyjną do celów dokonywania potwierdzenia zidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju oraz informowania o braku takiego potwierdzenia wyznaczono Izbę Administracji Skarbowej w Poznaniu. Tak wynika z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wyznaczenia jednostki organizacyjnej do celów dokonywania potwierdzenia zidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju oraz informowania o braku takiego potwierdzenia (Dz. U. z 2017 r. poz. 434).
Wnioski dotyczące potwierdzania numerów identyfikacyjnych VAT unijnych kontrahentów można składać:
- drogą pocztową na adres: Biuro Wymiany Informacji Podatkowych w Koninie, ul. Poznańska 46, 62-510 Konin,
- faksem: (063) 240 19 89,
- e-mailem: numery.vat@mofnet.gov.pl,
- telefonicznie za pośrednictwem infolinii Krajowej Informacji Skarbowej - z telefonu stacjonarnego: 801 055 055 lub z komórkowego: (22) 330 03 30.
Wnioski można także kierować do naczelnika właściwego urzędu skarbowego.
Wyszukiwarka numerów
Ministerstwo Finansów zamieściło na swojej stronie internetowej (www.finanse.mf.gov.pl) wyszukiwarkę: "Potwierdzanie numeru VAT UE (VIES)". Jest ona odesłaniem do strony internetowej Komisji Europejskiej (http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies), na której można potwierdzać numery identyfikacyjne VAT swoich kontrahentów z państw członkowskich UE.
Strona internetowa Komisji Europejskiej jest systemem przetwarzającym dane w czasie rzeczywistym, który sprawdza aktywność numerów VAT w bazach danych utrzymywanych przez państwa członkowskie. Weryfikacja polega na połączeniu się z krajowym rejestrem podatników VAT w wybranym państwie członkowskim. Do celów weryfikacji zapytanie skierowane do bazy danych jest przesyłane za pośrednictwem bezpiecznej usługi Intranetu łączącego krajowe administracje podatkowe, a odpowiedź jest odsyłana w ciągu kilku sekund. Informacje dostępne na stronie internetowej Komisji Europejskiej są dla organów podatkowych dowodem potwierdzającym ważność numeru VAT UE (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 16 listopada 2016 r., nr ITPP3/4512-419/16-1/AP).
Podmiot spoza Unii Europejskiej
Dla określenia statusu podatkowego podmiotów spoza UE pomocne mogą okazać się przepisy unijnego rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011. Zgodnie z art. 18 ust. 3 rozporządzenia wykonawczego w przypadku usługobiorcy nieprowadzącego działalności gospodarczej na terytorium Wspólnoty można uznać, że ma on status podatnika, jeśli:
- usługodawca uzyska od usługobiorcy zaświadczenie wydane przez właściwe organy podatkowe, potwierdzające, że usługobiorca prowadzi działalność gospodarczą (w tym celu można posłużyć się wzorem zaświadczenia stosowanym na potrzeby ubiegania się o zwrot podatku VAT przez podatników niemających siedziby we Wspólnocie),
- w sytuacji gdy usługodawca nie dysponuje takim zaświadczeniem - posiada numer VAT lub podobny numer nadany w państwie siedziby usługobiorcy, bądź też inny dowód na to, że usługobiorca jest podatnikiem, i dokona weryfikacji rzetelności tych dowodów za pomocą zwykłych, handlowych środków bezpieczeństwa.
Należy jednak pamiętać, że ciężar udowodnienia, iż kontrahent jest podatnikiem, spoczywa na usługodawcy. Jeśli nabywca nie podał swojego numeru identyfikacyjnego, sprzedawca może sprawdzić dodatkowo, czy firma ta ma swoją stronę internetową, na której znajdują się informacje o profilu prowadzonej działalności, dane adresowe i numery identyfikacji podatkowej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|