Długi podatkowe kontrahenta w zaświadczeniu
Chciałbym sprawdzić wiarygodność potencjalnego kontrahenta pod kątem opłacania przez niego podatków. Czy w związku z tym mogę złożyć w urzędzie skarbowym wniosek o wydanie zaświadczenia w tej sprawie?
TAK. Sposobem sprawdzenia, czy kontrahent prowadzący działalność gospodarczą (podatnik) opłaca podatki, jest uzyskanie zaświadczenia o wysokości jego zaległości podatkowych (ZAS-P). Przewiduje to art. 306h § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej.
Zaświadczenie wydane przez urząd skarbowy potwierdza stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania.
Urząd skarbowy wystawia zaświadczenie o zaległościach podatkowych podatnika na wniosek zainteresowanego, za zgodą podatnika. Urzędy skarbowe wymagają na ogół sporządzenia wniosku na odpowiednim druku przygotowanym przez każdy z nich we własnym zakresie. Na wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego stan zaległości, związanych z działalnością gospodarczą, potrzebna jest zgoda na piśmie albo w formie dokumentu elektronicznego zawierająca takie dane podatnika jak: identyfikator podatkowy, imię i nazwisko/nazwa oraz adres (zamieszkania lub zwykłego pobytu, siedziby albo miejsca prowadzenia działalności). Stanowi o tym § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 2355 ze zm.).
Wniosek można złożyć w urzędzie skarbowym albo w dowolnym centrum obsługi. Obecnie działa 51 centrów obsługi w wybranych urzędach skarbowych na terenie kraju. Ich wykaz jest dostępny na stronie internetowej: www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/obsluga-i-wsparcie-podatnika/wykaz-centrow-obslugi. Wniosek można złożyć osobiście, przesłać pocztą lub przekazać za pośrednictwem platformy ePUAP. Zaświadczenia są wydawane w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. W przypadku jednak gdy zaświadczenie ma być wystawione na żądanie osoby innej niż podatnik, za jego zgodą, termin ten biegnie od dnia złożenia oświadczenia podatnika wyrażającego taką zgodę. Wynika to z § 6 ust. 3 rozporządzenia w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe. Wspominany termin oblicza się z pominięciem dnia złożenia oświadczenia wyrażającego zgodę podatnika na wydanie zaświadczenia. Liczy się go od dnia następującego po tym zdarzeniu. Termin upływa o północy ostatniego z wyznaczonej liczby dni. Uwzględnia się dni zarówno robocze, jak i wolne od pracy. Jeżeli jednak ostatni dzień terminu wypada w sobotę, niedzielę lub święto będące dniem ustawowo wolnym od pracy, za ostatni jego dzień uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych.
Zaświadczenie można odebrać osobiście lub przez pełnomocnika w urzędzie skarbowym lub centrum obsługi. Można również poprosić o przesłanie go na wskazany adres za pośrednictwem operatora pocztowego. Dostępna jest też opcja doręczenia zaświadczenia w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|