Sprawdzenie kontrahenta dla celów VAT
Niekiedy niezbędne jest sprawdzenie, czy kontrahent posiada status czynnego podatnika VAT. Można to zrobić na kilka sposobów.
Szybko i bezpłatnie można sprawdzić status podatnika za pomocą udostępnionej na Portalu Podatkowym wyszukiwarki "Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT". Wystarczy wpisać w niej NIP sprawdzanego kontrahenta. W odpowiedzi uzyskuje się komunikat, że jest on czynnym podatnikiem VAT, nie jest czynnym podatnikiem VAT albo jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony. Status podatkowy danego podmiotu można potwierdzić zaświadczeniem wystawianym przez urząd skarbowy. O jego wydanie może wystąpić zarówno podatnik, jak i osoba mająca w tym interes prawny. Zaświadczenie podlega opłacie skarbowej w wysokości 21 zł. Powinno być ono wystawione w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. Ministerstwo Finansów, chcąc jeszcze bardziej ułatwić weryfikację informacji o kontrahentach, udostępnia również wykaz podmiotów, które nie zostały zarejestrowane jako podatnicy VAT, zostały wykreślone z rejestru lub których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona (patrz pkt 4 dodatku).
Przedstawiciel Ministerstwa Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 14059/2017 wyjaśnił, że aby uchronić się przed uczestniczeniem w mechanizmach mających na celu wyłudzenia podatku VAT, warto zweryfikować potencjalnego kontrahenta także pod innymi względami. Można sprawdzić, czy ma on swoją stronę internetową, czy jego adres pocztowy jest prawdziwy, czy posiada wymagane prawem koncesje i zezwolenia. Można poprosić o przedłożenie kopii zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Należy zachować rozwagę, gdy propozycja zawarcia transakcji dotyczy handlu towarami stanowiącymi podwyższone ryzyko, np. złomem, elektroniką, telefonami czy kartami telefonicznymi. Ostrożność jest także wskazana, gdy ktoś zaproponuje tzw. dobry interes z kontrahentami z UE, szczególnie dotyczący zakupu lub sprzedaży towaru spoza zakresu działalności danego przedsiębiorcy. Warto zadbać o to, aby każda umowa o współpracę z dostawcą została sformalizowana na piśmie, a kontrahent pisemnie zobowiązał się, iż towar nie pochodzi z przestępstwa i nie był przedmiotem obrotu w ramach karuzeli podatkowej oraz że kontrahent nie uczestniczy w oszustwie podatkowym. Warto zażądać dołączenia do faktury specyfikacji dostarczanych towarów ze wskazaniem w niej indywidualnego (seryjnego) numeru fabrycznego każdego dostarczanego produktu, a następnie sprawdzić, czy produkt jest zgodny ze specyfikacją. Przedstawiciel Ministerstwa Finansów podkreślił, że sam fakt dokonania weryfikacji w ewidencji działalności, rejestrze podatników VAT, bazie REGON nie zwalnia przedsiębiorcy od ewentualnych negatywnych następstw wynikających z nieuczciwości kontrahenta, jednakże wskazuje na chęć dochowania przez niego należytej staranności. Każdy przypadek - w zależności od rodzaju transakcji i stopnia jej skomplikowania - musi podlegać indywidualnej analizie, która pozwoli podjąć decyzję o ewentualnej współpracy z kontrahentem.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|