Weryfikacja NIP podatnika
Podstawowym elementem potwierdzającym, że firma została zarejestrowana, jest posiadanie przez nią NIP.
Podatnik może mieć tylko jeden NIP. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje więc jednokrotnie. Zasada ta obowiązuje bez względu na rodzaj i liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę i rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę posiadanych przedsiębiorstw. NIP nie jest, co do zasady, przedmiotem sukcesji. NIP nadany podatnikowi przechodzi na następcę prawnego tylko w przypadku przekształcenia: przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy, spółki cywilnej w spółkę handlową, spółki handlowej w inną spółkę handlową, stowarzyszenia zwykłego w stowarzyszenie. Przedsiębiorca ma obowiązek posługiwać się NIP w sprawach dotyczących zobowiązań podatkowych: wpisywać na dokumentach oraz podawać na żądanie określonych podmiotów, m.in. stron czynności cywilnoprawnych.
To, czy kontrahent podał prawidłowy (istniejący) NIP, bez problemu można sprawdzić w wyszukiwarkach ogólnie dostępnych w internecie. Oficjalne potwierdzenie można natomiast uzyskać w formie informacji wydanej przez urząd skarbowy. Zakłada to art. 13 ust. 3 pkt 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Informację o NIP podatnika uzyskuje się bez jego zgody. NIP nie jest bowiem objęty tajemnicą skarbową.
Wniosek o wydanie informacji należy sporządzić w dwóch egzemplarzach na druku oznaczonym symbolem NIP-5/W. Wypełniając formularz, trzeba zwrócić uwagę, aby wszystkie nazwy podać w pełnym brzmieniu, bez stosowania własnych skrótów. Wniosek można złożyć w urzędzie skarbowym lub wysłać na jego adres za pośrednictwem operatora pocztowego. Istnieje również możliwość przesłania wniosku przez konto na Portalu Podatkowym.
W odpowiedzi na wniosek organ podatkowy zwraca jeden jego egzemplarz jako informację w zakresie NIP. Podaje w nim NIP podmiotu wskazanego przez wnioskodawcę albo odmawia udzielenia takiej informacji ze względu na brak wystarczających danych o tym podmiocie, albo informuje o nienadaniu mu NIP.
Druk NIP-5/W dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Zgłoszenia identyfikacyjne (NIP).
Wystawienie informacji o nadaniu NIP podlega opłacie skarbowej. Wynosi ona 21 zł. Potwierdza to zapis w poz. 23a części I załącznika do ustawy o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1827 ze zm.), zawierającego wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki tej opłaty oraz zwolnienia.
Podatnicy mają obowiązek podawać identyfikator podatkowy w sprawach dotyczących zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych na żądanie:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|