Moment zaliczenia do kosztów wydatków pracowniczych
Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy (ZUZP) przewiduje możliwość wypłaty na rzecz pracowników jednorazowej dodatkowej premii oraz przyznania im bonów towarowych. Świadczenia te finansowane są ze specjalnie w tym celu utworzonego funduszu premiowego zasilanego środkami obrotowymi. Czy wydatki w związku z wypłatą premii oraz przyznaniem bonów będą kosztem uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia?
Odpowiedź
Wydatki na wypłatę jednorazowej premii oraz bony towarowe sfinansowane ze środków obrotowych są potrącalne w miesiącu, za który świadczenia te są należne, jeżeli zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi, koszty te będą potrącalne w dacie faktycznej zapłaty lub postawienia do dyspozycji pracownika. |
Z uzasadnienia
"W zakresie »kosztów pracowniczych« należy zwrócić uwagę na postanowienia art. 16 ust. 1 pkt 45 w/w ustawy (ustawy o CIT - przyp. autora), zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Świadczenia na rzecz pracowników są kosztem uzyskania przychodów pracodawcy niezależnie od tego, czy podstawą ich wypłaty jest Kodeks Pracy, wydane na jego podstawie przepisy wykonawcze, układ zbiorowy pracy, czy też regulamin pracy, chyba, że przepisy w sposób wyraźny taką możliwość ograniczają lub wyłączają.
W związku z powyższym, wydatki ponoszone na rzecz pracowników w związku z wypłatą jednorazowej premii dodatkowej oraz wydatki w związku z przyznaniem bonów mogą być kosztami podatkowymi, pod warunkiem, że spełniają ogólne przesłanki możliwości zaliczenia do kosztu uzyskania przychodów na mocy art. 15 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz nie są finansowane z ZFŚS.
(...) należności ze stosunku pracy wypłacane przez pracodawcę na rzecz pracowników stanowią koszt uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie. W razie uchybienia temu terminowi należności wynikające ze stosunku pracy stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie zapłaty lub pozostawienia do dyspozycji".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 marca 2018 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.29.2018.3.JG)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|