Świadczenie usług pośrednictwa handlowego
Podatniczka zamierza prowadzić działalność gospodarczą w modelu logistycznym dropshipping. Będzie ona polegać na przeniesieniu procesu wysyłki towaru na dostawcę w formie pośrednictwa handlowego poprzez aukcje internetowe. Podatniczka będzie prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy przychodem będzie uzyskana od klientów prowizja (marża)? Na podstawie jakich dokumentów ujmować w księdze przychód? Kiedy przychód ten powstanie?
Odpowiedź
Przychodem z omawianej działalności gospodarczej będzie wartość prowizji (marża). Podstawą zapisu w księdze będą prowadzone przez podatniczkę ewidencje zawierające zestawienie dokonywanych transakcji wraz z rachunkami za pośrednictwo handlowe. Przychód powstanie w dacie wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy podatniczki. |
Z uzasadnienia
"(...) jeżeli w istocie Wnioskodawczyni w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie jedynie pośredniczyć w sprzedaży towarów handlowych, (a więc nie będzie dokonywać ich zakupu, ani nie stanie się ich właścicielem), to przychód uzyskany z tego tytułu będzie stanowić wartość prowizji (marża), czyli różnica pomiędzy kwotą przelaną na konto bankowe Wnioskodawczyni od klienta, a kwotą przekazaną przez nią do dostawcy (właściciela towaru) tytułem poszczególnych transakcji.
(...) prowadzone przez Wnioskodawczynię ewidencje, zawierające zestawienie dokonywanych transakcji, wraz z rachunkami za pośrednictwo handlowe, opiewające na kwotę w wysokości marży, jaką Wnioskodawczyni uzyska od klienta, będą mogły stanowić dowód księgowy, jako podstawę zapisu w księdze przychodów i rozchodów.
Odnosząc się do kwestii określenia momentu powstania przychodu należy wskazać co następuje.
Na mocy art. 14 ust. 1c ww. ustawy (ustawy o PIT - przyp. autora), za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h-1j i 1n-1p, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
- wystawienia faktury albo
- uregulowania należności.
Powyższy przepis formułuje generalną zasadę określającą moment powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tą zasadą, datą powstania przychodu jest dzień wydania towaru lub wykonania usługi. W ten sposób moment powstania przychodu wyznacza się jednak jedynie wówczas, gdy do wydania towaru lub wykonania usługi dochodzi przed wystawieniem dokumentującej dane zdarzenie faktury lub uregulowaniem należności za towar lub usługę. Gdy bowiem wystawienie faktury lub zapłata należności za towar bądź wykonanie usługi następuje przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi, wówczas przychód na potrzeby podatku dochodowego powstaje w dacie tego zdarzenia, które miało miejsce najwcześniej. Przychód generuje zatem to zdarzenie, które wystąpi jako pierwsze.
Zgodnie z powyższym, za datę powstania przychodu z tytułu świadczenia usług pośrednictwa handlowego w oparciu o model dropshippingu należy uznać dzień wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy Wnioskodawczyni (dzień uregulowania należności), a nie dzień przekazania tych środków (po wcześniejszym potrąceniu prowizji) na konto dostawcy, ponieważ zdarzenie to ma miejsce przed wykonaniem usługi".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 kwietnia 2018 r., nr 0115-KDIT3.4011.96.2018.1.DB)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|