Zakup samochodów zaimportowanych w innym państwie UE
Przemieszczenie do Polski zaimportowanych w innym państwie UE towarów używanych oznacza, że dalsza ich sprzedaż nie może podlegać szczególnej procedurze opodatkowania marży.
"(...) procedura opodatkowania marży ma charakter szczególny, jako że stanowi odstępstwo od zasad ogólnych opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
(...) Procedura ta dotyczy tylko dostawy towarów używanych, w przypadku gdy we wcześniejszej fazie obrotu, podmiot sprzedający używany towar pośrednikowi (nabywcy), pozbawiony był prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy jego nabyciu.
(...) zakres podmiotowy został określony przez wskazanie podatnika, który nabył (...) towary dla celów prowadzonej działalności lub dokonał ich importu w celu odsprzedaży. Wyraźnie zatem wyróżnia się te dwie czynności podlegające opodatkowaniu. Nie budzi przy tym wątpliwości, że pojęcie »dostawy towarów« należy odróżnić od pojęcia »importu towarów« z krajów trzecich do Unii. Słusznie zatem zwrócono uwagę w zaskarżonym orzeczeniu, że skoro w art. 120 ust. 11 pkt 1 ustawy o VAT przewidziano możliwość zastosowania procedury VAT marża tylko do uprzednio importowanych przez podatnika dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, a nie przewidziano takiej możliwości w stosunku do importowanych przez niego towarów używanych, co znajduje także potwierdzenie w art. 316 ust. 1 pkt a) Dyrektywy 2006/112, to zamysłem ustawodawcy było wyłączenie możliwości stosowania tej procedury w stosunku do importu tych towarów.
Znajduje to także potwierdzenie w wykładni celowościowej. Jak wskazano bowiem (...) istotą zastosowania przywołanej procedury jest opodatkowanie marży przy dostawie między innymi towarów używanych, które zostały nabyte bez wyszczególnionego na fakturze podatku naliczonego, który jednak znajduje się w cenie tego towaru, co prowadziłoby do podwójnego opodatkowania podatkiem VAT. W przypadku jednak gdy podatnik-pośrednik odsprzedaje w kraju towary, które osobiście zaimportował podlegając zasadom ogólnym VAT w państwie członkowskim, w którym dokonuje tych transakcji będąc uprawnionym do odliczenia podatku należnego lub zapłaconego z tytułu importu towarów nie istnieje ryzyko podwójnego opodatkowania (patrz: wyrok TS UE z dnia 3 marca 2011 r., C-203/10).
Należy także podkreślić, że skarżący w treści wniosku o wydanie interpretacji zgadzał się z tym poglądem, wskazywał jednak na istnienie interpretacji wydanych dla innych podatników, w których zagadnienie to zostało przedstawione odmiennie. Nie można jednak uznać, że oddalenie skargi w takiej sytuacji skutkowało naruszeniem przez Sąd I Instancji art. 120 O.p. (Ordynacji podatkowej - Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm. - przyp. red.) oraz art. 2 i 32 Konstytucji. Wynikający z art. 14k O.p. skutek wiążący interpretacji odnosi się bowiem tylko do wnioskodawcy. Interpretacja nie stanowi natomiast obowiązującego prawa i nie stwarza roszczeń dla podmiotów innych niż wnioskodawca. (...)".
(wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2016 r., sygn. akt I FSK 717/15)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|