Usługi doradcze nie są zwolnione z VAT jak usługi szkoleniowe
Usługi doradcze świadczone na rzecz uczestników szkoleń rozpoczynające się w ich trakcie i pozostające w związku merytorycznym z przedmiotem szkoleń, finansowane ze środków publicznych nie korzystają ze zwolnienia z VAT, lecz podlegają opodatkowaniu 23% stawką VAT.
"(...) Z opisanego stanu faktycznego wynikało, że skarżący prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi informatyczne, a także przeprowadza usługi doradcze związane z usługami szkoleniowymi. Przeprowadzane szkolenia stanowią szkolenia przekwalifikowania zawodowego. W związku z powyższym nauczanie ma na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Dodatkowo w ramach świadczonych usług poza przeprowadzaniem opisanych szkoleń skarżący prowadzi doradztwo dla osób biorących udział w (...) szkoleniach. Doradztwo ma zawsze ścisły związek z tematyką przeprowadzanego szkolenia i stanowi konsultacje w zakresie indywidualnych problemów uczestników. Skarżący za (...) usługi otrzymuje zapłatę wyłącznie środkami publicznymi, za wykonane usługi szkoleniowe wystawia fakturę (...).
(...) Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego należy podzielić ocenę Dyrektora Izby Skarbowej (...), który (...) uznał, że stanowisko (...) przedstawione we wniosku (...) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług doradztwa związanych z usługami szkoleniowymi, jest nieprawidłowe. Organ ocenił, że usługi doradcze świadczone przez wnioskodawcę na rzecz uczestników szkoleń rozpoczynające się w trakcie szkoleń i pozostające w związku merytorycznym z przedmiotem szkoleń, finansowane ze środków publicznych nie korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, lecz podlegają opodatkowaniu podstawową 23% stawką VAT na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.
(...) Sąd pierwszej instancji zasadnie zauważył, że spór w niniejszej sprawie sprowadza się do oceny zaistniałego stanu faktycznego i dotyczy wyłącznie stanowiska organu interpretującego stanowiącego odpowiedź na pytanie wnioskodawcy: »Czy usługi doradztwa związane bezpośrednio z tematyką prowadzonych szkoleń również korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c) ustawy o VAT jako usługi ściśle związane z przeprowadzoną usługą szkoleniową?«
W związku z tak sformułowanym pytaniem zasadnie organ wywiódł uwzględniając przedstawiony stan faktyczny, że w świetle przywołanych przepisów, wnioskodawca świadczy usługi przekwalifikowania zawodowego finansowane ze środków publicznych, które są usługami podstawowego szkolenia korzystającymi ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Natomiast, mimo spełnienia przez wnioskodawcę kryterium podmiotowego nie można uznać, że usługa doradcza jest niezbędna do wykonania usługi podstawowej. Organ przy tym zaznaczył, że świadczone usługi doradcze rozpoczynają się w trakcie szkoleń i jest zawarta jedna umowa, jednakże poszczególne świadczenia wyceniane są odrębnie i na fakturze również zajmują odrębne pozycje, jako dwie różne usługi, a nie jedno świadczenie kompleksowe. (...)".
(wyrok NSA z dnia 30 czerwca 2017 r., sygn. akt I FSK 1896/15)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|