Uregulowanie zobowiązania w formie kompensaty/wymiany barterowej
Nie należy do rzadkości, że płatność za transakcję jest realizowana w drodze kompensaty czy wymiany barterowej. Czy rozliczenie transakcji przekraczającej 15.000 zł w ww. sposób spowoduje, że koszt nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu? Kwestię tę wyjaśniło Ministerstwo Finansów w piśmie zamieszczonym na swojej stronie internetowej w dniu 13 października 2016 r. (www.finanse.mf.gov.pl, "Nowe przepisy dot. skutków podatkowych przy regulowaniu płatności w formie gotówkowej").
Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że omawiane przepisy obejmują wyłącznie regulowanie zobowiązania w formie zapłaty. Nie znajdują one natomiast zastosowania do innych form regulowania (wygasania) zobowiązań, które ze swojej istoty nie mają charakteru płatności i nie są związane z rachunkiem płatniczym.
Ministerstwo Finansów uznało, że:
"(...) formy uregulowania zobowiązań, takie jak m.in. kompensata (potrącenie) czy wymiana barterowa, nie są objęte omawianymi przepisami (art. 15d ustawy o PDOP i odpowiednio art. 22p ustawy o PDOF - przyp. red.). Jakkolwiek dochodzi wówczas do uregulowania (wygaśnięcia) zobowiązania, to jednak strony umowy nie dokonują "płatności", które mogłyby być objęte zakresem tych regulacji.
Natomiast w przypadku płatności, które odbywają się za pomocą instrumentów płatniczych, związanych z rachunkami płatniczymi, takimi jak m.in. karty płatnicze, jak również płatności dokonywanych poprzez systemy pośredniczące w płatnościach, takie jak PayPal, PayU itp., będzie spełniony wymóg dokonania ich za pośrednictwem rachunku płatniczego. (...)"
Podobnie wyjaśniają organy podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 13 grudnia 2016 r., nr 2461-IBPB-1-3.4510.972.2016.1.MST.
W związku z powyższym, gdy podatnik ureguluje zobowiązanie poprzez kompensatę lub wymianę barterową, to będzie mógł ująć w kosztach uzyskania przychodów koszt "zawarty" w tym zobowiązaniu (o ile inne przesłanki warunkujące uznanie kosztu za koszt podatkowy zostaną spełnione), niezależnie od wartości transakcji.
Przykład
W kwietniu 2018 r. spółka z o.o. zawarła jednorazową transakcję o wartości 20.000 zł (pomijamy VAT), której przedmiotem był zakup towarów handlowych. Załóżmy, że spółka ureguluje zobowiązanie wobec kontrahenta w całości w drodze kompensaty. W tej sytuacji spółka będzie mogła zaliczyć wydatki na zakup ww. towarów do kosztów uzyskania przychodów (o ile wszystkie przesłanki warunkujące uznanie ww. wydatków za koszty podatkowe zostaną spełnione). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|