Stosowanie kas rejestrujących w 2018 r. - Dodatek nr 6 do Poradnika VAT nr 8 (464) z dnia 20.04.2018
Raport fiskalny w rejestrze sprzedaży VAT
W prowadzonej działalności sprzedaż ewidencjonujemy przy użyciu kasy fiskalnej. Jesteśmy również zobowiązani do przekazywania ewidencji VAT w postaci JPK. W jaki sposób należy ujmować w ewidencji sprzedaży VAT i w konsekwencji w strukturze JPK_VAT raporty z kasy fiskalnej oraz jakie informacje należy umieszczać w polach dotyczących kontrahenta (np. w nazwie, adresie nabywcy)?
Do złożenia informacji o ewidencji VAT w formie JPK, bez wezwania organu podatkowego zobowiązani są podatnicy VAT, prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych.
W ewidencji sprzedaży VAT oraz w ramach struktury JPK_VAT należy ujmować obrót udokumentowany za pomocą faktur oraz za pośrednictwem paragonów fiskalnych.
Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów zamieszczonymi na stronie internetowej www.finanse.mf.gov.pl dotyczącymi JPK, w strukturze JPK_VAT paragony fiskalne należy uwzględniać zbiorczo na podstawie dowodu "Raport fiskalny okresowy".
Odnośnie wprowadzania m.in. danych nabywcy w przypadku sprzedaży paragonowej wyjaśniono, iż: "(...) Taka sprzedaż może być udokumentowana wyłącznie paragonami i wpisana zbiorczo - wówczas w poszczególnych pozycjach obowiązkowych należy wpisać »sprzedaż paragonowa«. Jeżeli więc faktura została wystawiona na rzecz konsumenta, wówczas takiej nie trzeba wykazywać odrębnie w JPK_VAT (podkreślenie redakcji). (...)"
Zatem w ewidencji sprzedaży VAT (i w konsekwencji w strukturze JPK_VAT) paragony fiskalne należy uwzględniać zbiorczo na podstawie dowodu "Raport fiskalny okresowy" i treść taką należy, zdaniem redakcji, wpisać w ewidencji sprzedaży VAT (przykładowo znajdującej się na stronie internetowej Wydawnictwa www.druki.gofin.pl) w polu: "Numer dokumentu", zaś w polach: "NIP kontrahenta", "Nazwa kontrahenta", oraz "Adres kontrahenta" tej ewidencji należy wpisać "sprzedaż paragonowa". Zdaniem redakcji nie będzie również błędem jeśli w tych poszczególnych pozycjach obowiązkowych (np. w polu dotyczącym NIP czy adresu kontrahenta) podatnik wpisze słowo "brak". Natomiast w polu "Data wystawienia" podatnik może wpisać datę sporządzenia raportu fiskalnego okresowego.
Reasumując, w ewidencji sprzedaży VAT (oraz w strukturze JPK_VAT) paragony fiskalne należy uwzględniać zbiorczo na podstawie dowodu "Raport fiskalny okresowy" zaś w polach: "NIP kontrahenta" ("NrKontrahenta" w JPK_VAT), "Nazwa kontrahenta", oraz "Adres kontrahenta" tej ewidencji należy wpisać "sprzedaż paragonowa".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|